FOTO: ARHIVA
Uzbuna u Italiji: Novi eruptivni otvor na Etni
11.08.2026. | 19:44 Dodaj BL Portal kao Google izvorNovi eruptivni otvor pojavio se na padini vulkana Etna u Italiji, saopštila je lokalna opservatorija Nacionalnog instituta za geofiziku i vulkanologiju /INGV/ Italije.
– Novi eruptivni otvor pojavio se u dolini Vale del Bove na procijenjenoj nadmorskoj visini od približno 1.900 metara, blizu planine Simone – navodi se u saopštenju.
Snažna eksplozivna aktivnost nastavlja se na planini Etna u krateru vrha Vorađine, praćena emisijom vulkanskog pepela. Pepeo se trenutno širi u pravcu jug-jugoistok. Prosječna amplituda vulkanskih potresa ostaje visoka.
Aerodrom Katanija, najbliži aerodrom vulkanu, produžio je obustavu letova do večeras.
Iz aerodroma je rečeno agenciji RIA Novosti da se letovi obavljaju samo u jednom pravcu – ka moru, u zavisnosti od prisustva aviona na zemlji. Prema onlajn informacijama o letovima, samo nekoliko aviona poletjelo je jutros iz Katanije, dok je nekoliko desetina otkazano ili čekaju ažuriranja od prevoznika.
INGV je saopštio 6. avgusta da je Etna eruptirala fontanu lave nakon što je izbacila pepeo i vulkanski materijal iz jednog od svojih kratera na vrhu. Emisije iz kratera Vorađine vulkana su naglo porasle, aktivnost je postala sve intenzivnija i češća, praćena izbacivanjem vulkanskog materijala i pepela.
Etna je aktivni vulkan u Italiji koji se nalazi na istočnoj obali Sicilije, blizu Mesine i Katanije.
