
Užas na imanju: Roj pčela usmrtio tri konja
16.05.2025. | 16:05Bejli Hilman je znala da nešto nije u redu.
Tog proljećnog jutra, izvela je tri konja u dvorište svoje kuće, ali umjesto da počnu pasti, konji su stajali mirno, spuštenih glava, iznad njih je bio veliki oblak muva.
“Kada je izašla napolje, shvatila je da su to zapravo pčele,” rekao je Šejn Stalnaker, rekao je dobrovoljni vatrogasac iz okruga Komanči u Teksasu.
Ogroman roj je napadao konje, a Bejli, njen partner Džejms Ramirez, vatrogasci iz dva okruga i veterinari su se borili zaštite konje od pčela, za koje se ispostavilo da su u pitanju afrikanizovane medonosne pčele — poznate kao pčele ubice.
Uprkos svim njihovim naporima, nisu uspjeli. Sva tri konja podlegla su napadu i uginula.
Kada je dvorište konačno očišćeno od pčela, otkriveno je da su pčele živjele na obodu njihovog imanja, u jednom starijem drvetu.
Kada je sljedećeg dana drvo posječeno, vlasti su otkrile s koliko pčela su imali posla.
“Košnica je bila dugačka otprilike oko 2 metra. Unutra su bili milioni pčela,” rekao je Stalnaker.
Višesatna borba s pčelama
Kada je Hilman istrčala da provjeri konje, odmah je shvatila da ih ne napadaju muve, već pčele.
“Napale su me čim sam izašla napolje,” rekla je Hilman. “Bile su mi u ušima, naočarima, kosi.” Vratila se unutra da prvo pozove Ramireza, a zatim 911.
Dobrovoljna vatrogasna jedinica Komanči, lokalne hitne službe i šerifovi zamjenici stigli su u pomoć, zatekavši rojeve pčela na mjestu gdje su konji stajali.
“Nismo dobili potvrdu da su bile afrikanizovane, ali svi kažu da ne mogu zamisliti da je bilo šta drugo zbog njihovog ogromnog broja i izuzetno agresivnog ponašanja. Nisu odustajale,” rekla je Hilman.
“Pomogli su nam iz Dobrovoljne vatrogasne jedinice Gatri, koja je donijela pčelarska odijela,” rekao je Stalnaker.
Takođe se sjetilada ih zamoli da donesu malo “Doun” deterdženta za suđe kako bi se mogao pomiješati s vodom, a zatim poprskati pčele i košnice, da bi im onemogućili letenje.
Ova tekućina je zatim dodata u rezervoar za vodu vatrogasnog vozila, a konji su poprskani sapunicom koja je ubila pčele.
“Vatrogasci i Ramirez su obukli pčelarska odijela i nastavili da uklanjaju pčele koje su ostale na konjima,” rekao je Stalnaker.
Tom prilikom, jedan od konja je udario Ramireza, ali on je nastavio da radi na spasavanju životinja.
Konji su konačno sklonjeni od pčela, ali su zadobili desetine hiljada uboda, mnogi od njih oko očiju, nozdrva i usta.
“Tijela su im bila prekrivena otocima,” rekla je Hilman.
Lokalni veterinar i veterinarski tehničar uspjeli da im pruže potrebnu terapiju ali nažalost, njihove povrede od ogromnog broja uboda pčela bile su prevelike i sva tri konja su uginula.
“Samo se nadam da će priča doprijeti do ljudi kako bi bili svjesni,” rekla je Hilman. “Čujete da su afrikanizovane pčele ovdje i da su u blizini, ali ne shvatate šta to znači. Ako mogu da ubiju tri konja, šta bi mogle da urade djeci ili starijoj osobi koja ne može da bježi.”
“Jednostavno su imali desetine hiljada uboda po cijelom tijelu,” rekla je Hilman, dodavši da su sva tri bili američki kvoter konji: devetogodišnji Klovis, petogodišnja Peper i šestogodišnji Ejs.
Ogromna, ali neočekivana košnica
Nakon nekoliko sati, vlasti su uspjele da otkriju šta se dogodilo. Trava na prednjem travnjaku ostavljena je da raste nepokošena tokom proljeća, za konje, tako da vlasnici nisu izlazili na to područje da ga pregledaju. U susjedstvu, komšije su upravo tog jutra rano pokosile svoj travnjak.
“Pčele su prilično neaktivne tokom svježih jutara, a onda, kada je temperatura počela da raste, pčele su izašle, bile su uznemirene, pronašle su konje i napale ih,” rekao je Stalnaker.
Košnica je otkrivena u drvetu tačno na međi između dvije kuće.
Pčelar koji je došao da ukloni košnicu rekao je paru da vjeruje da je to možda bila postojeća košnica medonosnih pčela koju su preuzele pčele ubice. Poznato kao uzurpacija, afrikanozovane medonosne pčele su poznate po tome što ubijaju domaću maticu.
Prije napada, Hilman je rekla da je nikada ranije nije ubola pčela.
Šta su pčele ubice?
Vjeruje se da su pčele afrikanizovane, ukrštanje lokalnih medonosnih pčela i afričkih medonosnih pčela koje su se prvi put pojavile 1956. godine, kada je pčelar u Brazilu slučajno pustio 26 tanzanijskih matica i njihove rojeve u divljinu.
Pčele su donesene iz Afrike u pokušaju da se poveća proizvodnja meda. Kada su pobjegle, uspješno su se namnožile.
Iako su po izgledu slične običnim medonosnim pčelama, afričke pčele su mnogo opasnije. Imaju visoku sklonost ka rojenju i pokazuju izrazito odbrambeno ponašanje, prema Ministarstvu poljoprivrede SAD.
Do ranih 1990-ih, afrikanizovane pčele počele su da se pojavljuju na jugu Sjedinjenih Država i sada su pronađene u Arizoni, Kaliforniji, Nevadi, Novom Meksiku i Teksasu, prema Nacionalnom informacionom centru za invazivne vrste Ministarstva poljoprivrede SAD.
“Pčele ubice su i ranije viđane u ovoj oblasti,” rekao je Stalnaker.
“Prošle godine jedna osoba je čistila zemljište i uznemirila šuplje drvo u kojem su bile pčele, pa su ga napale,” rekao je. “Stavili su gospodina u zadnji dio kamiona i jurili su putem – pčele su odustale tek nakon pola milje (oko 800 metara).”, prenosi Usa Tudej.