Tusk o povlačenje iz Otavske konvencije: Moći ćemo da miniramo granicu za 48 časova

19.02.2026. | 12:11

Povlačenje Poljske iz Otavske konvencije znači da će moći da postavi protivpješadijske mine duž svoje istočne granice u roku od 48 časova ako se pojavi prijetnja, izjavio je premijer Donald Tusk.

“U procesu smo finalizacije ovog projekta mina, koji je ključan za našu bezbjednost, za bezbjednost naše teritorije i granice”, rekao je Tusk na konferenciji za novinare.

U decembru je zamjenik ministra odbrane Pavel Zalevski rekao Rojtersu da će Varšava nastaviti proizvodnju protivpješadijskih mina prvi put od hladnog rata da bi ih rasporedila na svojoj istočnoj granici i potencijalno ih izvezla u Ukrajinu.

Poljska planira da postavi mine u okviru svog projekta “Istočni štit” da bi obezbijedila svoje granice sa Bjelorusijom i ruskom enklavom Kalinjingrad.

Varšava je započela proces povlačenja iz Otavske konvencije o zabrani protivpješadijskih mina u avgustu prošle godine i zvanično će izaći iz sporazuma nakon šestomjesečnog perioda koji ističe 20. februara 2026. godine.