Turska upozorava na moguće islamofobne napade u SAD i Evropi

29.01.2023. | 09:17

Turska je upozorila svoje građane na “moguće islamofobne, ksenofobne i rasističke napade” u SAD i Evropi, nakon što su njeni zapadni saveznici upozorili svoje građane u Turskoj na moguće terorističke napade.

U dva odvojena savjeta za putovanja, tursko ministarstvo spoljnih poslova preporučilo je svojim državljanima u SAD i evropskim zemljama da se “ponašaju smireno, suočeni s mogućim ksenofobnim i rasističkim uznemiravanjem i napadima” i da se “drže podalje od područja gde bi se demonstracije mogle intenzivirati”, prenose turski mediji.

Nekoliko ambasada u Ankari, uključujući ambasade Sjedinjenih Američkih Država, Njemačke, Francuske i Italije, objavila su bezbjedonosna upozorenja za svoje građane u Turskoj, u kojima su upozorila na “moguće osvetničke napade terorista na svetilišta”.

To je uslijedilo nakon nedavnih incidenata paljenja Kurana u Evropi.

Švedsko ministarstvo spoljnih poslova takođe je u subotu savjetovalo svojim građanima u Turskoj da izbjegavaju gužve i proteste.

Ekstremno desni, antiimigrantski političar spalio je Kuran prošle sedmice u blizini turske ambasade u Stokholmu tokom protesta, pojačavši napetosti između Turske i Švedske. Slična djela spaljivanja Kurana u Holandiji i Danskoj takođe su izazvala snažnu osudu Ankare.

Turska je prošle nedjelje prekinula razgovore sa Švedskom i Finskom o njihovim zahtijevima za ulazak NATO-u, nakon protesta na kojem je Rasmus Paludan, lider danskog antiislamskog pokreta Stram Kurs (Tvrdokorni), spalio primjerak Kurana, svete knjige islama, ispred turske ambasade u Stokholmu, prenosi Rojters.

Paludanov potez doveo je do demonstracija u Turskoj kao i u brojnim drugim muslimanskim zemljama.

Nakon Paludanovog protesta, švedski premijer Ulf Kristerson izjavio je da podržava slobodu govora.”Ali ono što je u skladu sa zakonom nije nužno prikladno. Spaljivanje knjiga koje su svete za mnoge je čin dubokog nepoštovanja”, saopštio je Kristerson na Tviteru.

Švedska i Finska su prošle godine podnijele zahtjev za ulazak u NATO nakon ruskog napada na Ukrajinu, a potrebna im je podrška svih 30 članica Alijanse.

Ankara je saopštila da prije davanja saglasnosti za prijem, naročito Švedska mora prvo da zauzme jasniji stav protiv onih koje Turska označava teroristima, uglavnom kurdskih militanata i organizacija optuženih za pokušaj državnog udara 2016, navodi Rojters.