Turska bi da ukine pravo veta u Savjetu bezbjednosti UN

24.09.2022. | 09:57

Ministar spoljnih poslova Turske rekao je da bi Savjet bezbjednosti trebalo da bude proširen, a da „velika petorka“ više nema pravo veta.

Turska bi voljela da Savjet bezbjednosti UN bude „inkluzivniji“ i da pravo veta stalnih članica najvišeg političkog organa svjetske organizacije bude eliminisano, izjavio je novinarima na šef turske diplomatije Mevlut Čavušoglu koji se nalazi u Njujorku gdje prisustvuje 77. zasjedanju Generalne skupštine UN.

Primjedbe jednog od najbližih saradnika predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana odražavaju dugoročnu politiku Ankare, ali takođe su u skladu i sa nedavnim prijedlozima SAD, prenosi RT.

Čavušoglu je naglasio da postoje mnoge formule, odnosno prijedlozi mnogih zemalja na koji bi način Savjet bezbjednosti mogao da bude proširen, kao i da bi sve države svijeta trebalo da na neki način budu predstavljene u tom tijelu.

„Kriterijumi se mogu odrediti prema broju stanovnika, veličini ili geografskog položaja svake zemlje. Ali, s druge strane, treba ukinuti i pravo veta“, rekao je Čavušoglu.

Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan godinama je zastupao stav čiji je slogan „Svijet je veći od petorice“ – misleći na pet stalnih članica SB sa pravom veta, istakao je Čavušoglu i dodao da o tome danas govore i drugi svjetski lideri.

Erdogan je o pravu veta stalnih članica SB govorio i tokom svoje prošlogodišnje afričke turneje, kada je ovaj aranžman koji je nastao na samom kraju II svjetskog rata nazvao nepravednim i zastarjelim, a stalne članice SB „šačicom zemalja“ koje dominiraju svijetom.

Ruski predsjednik Vladimir Putin odbacio je tada Erdoganove prijedloge tvrdeći da bi ukidanje prava veta značilo smrt za UN i njihovo pretvaranje u nemoćni debatni klub kakvo je svojevremeno bilo Društvo naroda.

Sada, međutim, izgleda da su Erdoganove ideje, makar djelimično naišle na podršku Vašingtona. Američka izaslanica na Ist riveru, Linda Tomas Grinfild nazvala je principe na kojima funkcioniše SB „neodrživim i zastarjelim status kvoom“, dok je američki predsjednik Džo Bajden u obraćanju Generalnoj skupštini UN prije nekoliko dana predložio proširenje SB i ograničenje prava veta na, kako je rekao, „rijetke vanredne situacije“.