Trampov zahtjev: Rute očekuje dogovor o pet odsto BDP za odbranu

26.05.2025. | 20:57

Generalni sekretar NATO saveza Mark Rute izjavio je da pretpostavlja da će se članice Alijanse tokom samita u Hagu sljedećeg mjeseca dogovoriti o cilju da se u odbranu ulaže pet odsto bruto domaćeg proizvoda /BDP/.

“Pretpostavljam da ćemo se u Hagu saglasiti o visokom cilju odbrambenih izdataka od ukupno pet odsto”, rekao je Rute na sastanku Parlamentarne skupštine NATO saveza u Dejtonu.

On je dodao da ne želi da govori o detaljima direktnog ulaganja u naoružanje i opremu i ostalim izdacima vezanim za bezbjednost.

Rojters je ranije ovog mjeseca izvijestio da je Rute predložio članicama NATO saveza da povećaju odbrambene izdatke na 3,5 odsto BDP i dodatnih 1,5 odsto na šire stavke vezane za bezbjednost da bi ispunile zahtjev američkog predsjednika Donalda Trampa o cilju od pet odsto.

NATO želi da se dogovor o novim ciljevima postigne na samitu lidera Alijanse u Hagu 24. i 25. juna.

Oznake: BDP, Mark Rute, NATO