Tramp i koronavirus – sve je to mačji kašalj ili ipak nije?

02.10.2020. | 22:50

Predsjednik SAD Donald Tramp i njegova supruga Melanija zaraženi su koronavirusom. Ova vijest odjeknula je svijetom poput bombe, jače nego vijesti o zarazi bilo kog drugog zvaničnika. Mnogi su ovo protumačili kao znak da mu je karma napokon objasnila zašto je koronavirus toliko opasan, što je on nebrojeno puta pokušao da opovrgne i konfrontirao se sa stručnjacima.

Donald i Melanija Tramp su u karantinu nakon što su testirani pozitivno i osjećaju se dobro. Stručnjaci, čije mišljenje je predsjednik SAD do sada zdušno omalovažavao, ukazuju da je on u rizičnoj grupi za teže oblike bolesti pošto ima 74 godine i prekomjernu težinu.

“Kineski virus”

Od početka pandemije Tramp je iznio niz kontroverznih izjava o koronavirusu, suprotstavljao se mišljenjima epidemiologa, govorio da korona nije opasna, prijetio Kini i Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji.

U martu, dok se koronavirus ubrzano širio Evropom a Italija bila žarište, Tramp je koronavirus nazvao “kineskim virusom” koji je došao iz laboratorije u Vuhanu. Ovaj potez je naišao na oštre kritike Kine.

Virus će nestati

Tramp je sa stopostotnom sigurnošću u ono što govori izjavljivao kako koronavirus nije ništa opasno i kako će, sam od sebe, nestati sa ljepšim vremenom.

Na jednoj konferenciji u aprilu govorio je kako će koronavirus nestati “kao čudo”.

“Koristite varikinu”

Kada je već postalo sasvim izvjesno da će koronavirus ozbiljno uzdrmati i Sjedinjene Američke Države i da ljudima treba dati savjete kako da se zaštite, Tramp je imao svoj prijedlog.

Predložio je naučnicima da bi trebalo da istraže unošenje sredstva za čišćenje u tijelo kao način liječenja kovida 19.

Ovaj “stručan” prijedlog predsjednika poslušalo je nemalo građana, koji su nadležnu zdravstvenu agenciju zvali za detaljnije savjete. Ta Trampova izjava izazvala je veliko negodovanje struke, koja je danima objašnjavala ljudima da to nikako ne smiju da rade pošto sredstva poput varikine mogu dovesti do smrtnog ishoda.

Poslije se pravdao kako je bio sarkastičan.

Čemu maska?

Predsjednik SAD dugo je odbijao da prizna da je koronavirus ozbiljna prijetnja i da treba da se pridržava dobro poznatih mjera – držanja distance i nošenja maske.

Prvi put se s maskom u javnosti pojavio tek 12. jula, kada je u SAD već bilo više od tri miliona zaraženih i više od 135.000 umrlih.

Zatim je promijenio priču, navodeći da protiv maske nema ništa i da sa crnom maskom izgleda kao “Usamljeni rendžer”. I dalje je vjerovao da će koronavirus nestati sam od sebe.

Grip je gori, grip nije gori

Tramp je, pokušavajući da umanji ozbiljnost situacije, ali i da osigura što manji ekonomski udar prouzrokovan epidemijom, govorio kako koronavirus nije ništa opasniji od običnog gripa.

Devetog marta objavio je tvit u kom je naveo da godišnje između 27.000 i 70.000 Amerikanaca umre od gripa. U tom trenutku SAD su imale 22 smrtna slučaja od koronavirusa, napisao je Tramp pozivajući ljude da “razmisle o tome”.

Danas SAD apsolutni rekorder po broju zaraženih i preminulih, sa gotovo sedam i po miliona zaraženih i više od 200.000 preminulih. Mnogi za ove crne brojke okrivljuju upravo Trampov stav prema kovidu 19.

Priznao da je svjesno obmanjivao javnost

Međutim, i nedjeljama prije nego što se saznalo za prvog oboljelog Amerikanca, Tramp je znao da je koronavirus opasan, izuzetno zarazan i smrtonosniji od bilo kog oblika gripa.

To je priznao tokom razgovora sa čuvenim novinarom Bobom Vudvordom, koji je predsjednikovo priznanje objavio u knjizi “Bes”.

“Ovo su smrtonosne stvari”, rekao je Tramp Vudvordu još 7. februara.