Slučaj krađe u “Luvru”: Ukradeni nakit snimljen na parkingu u predgrađu Pariza

29.01.2026. | 13:57

Sigurnosna kamera na parkingu u sjeveroistočnom predgrađu Pariza Obervilijeu, sat vremena nakon pljačke vijeka u čuvenom muzeju “Luvr” 19. oktobra prošle godine, snimila je dvojicu od četvorice pljačkaša koji su na parking došli na skuterima kako iz crne torbe izvlače tijaru, za koju istražioci smatraju da može biti ukradena tijara carice Evgenije.

Na snimcima, koje je dobila televizija BFM, vide se dvojica muškaraca kako nakon ulaska na parking postaju uznemireni, preturaju po džepovima jakni i konačno izvlače tijaru iz crne torbe.

Na snimku se dalje vide mali predmeti, za koje istražioci vjeruju da bi mogli biti drago kamenje.

Prema snimcima nadzornih kamera, nakon što su pobjegli iz “Luvra”, dva skutera u saobraćaju krenula su južno od Pariza, a zatim se grupa od četvorice pljačkaša podijelila. Dvije osobe krenule su dalje na skuterima, a dvije osobe su nastavile u bijelom kombiju, pri čemu su skuteri krenuli ka istoku, dok se bijeli kombi uputio ka zapadu.

Prema riječima izvora bliskog istrazi, ponašanje dva muškarca na parkingu ukazuje na razočarenje i frustracije, što navodi na hipotezu da je nakit možda oštećen ili izgubljen prije nego što je stigao u Obervilije.

Četvorica uhapšenih u pritvoru

Kasnije istog dana bijeli kombi je takođe ušao na isti parking, a sva tri vozila povezana sa pljačkašima su uklonjena nekoliko dana kasnije.

Nakit ukraden u “Luvru” do sada nije pronađen, a uhapšena su četiri muškarca, koji se nalaze u pritvoru.

Iz “Luvra” 19. oktobra prošle godine ukradeno je osam komada istorijskog nakita, uključujući tijare i ogrlice iz francuske kolekcije krunskih dragulja, čija se vrijednost procjenjuje na 88 miliona evra.

Pljačka se dogodila u galeriji “Apolo” za manje od osam minuta, a ukradeni predmeti uključuju djela povezana sa caricom Evgenijom i kraljicom Marijom-Amelijom, prenosi Tanjug.