Rusko Ministarstvo spoljnih poslova: Afera sa ikonom služi da bi se Rusija diskreditovala

15.01.2021. | 21:07

Rusija još uvijek nije dobila dokaze da je ikonu poklonjenu ruskom ministru spoljnih poslova Sergeju Lavrovu u Istočnom Sarajevu posljednji vlasnik stekao nelegalno, a manipulacija medija služi da bi se Rusija diskreditovala, saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova.

„Uprkos činjenici da je ruska strana diplomatskim kanalima vratila ikonu darodavcima kako bi se razjasnilo njeno porijeklo, medijskim prostorom Bosne i Hercegovine i nizu drugih zemalja nastavljaju da se šire neosnovane spekulacije o sudbini ikone, koje bacaju sjenku na Rusiju“, navodi se u saopštenju Ministarstva na Fejsbuku.

„Šireći insinuacije zasnovane isključivo na pretpostavkama njihovih autora, angažovani mediji manipulišu ovom pričom zarad političkog svođenja računa unutar BiH i da bi se naša zemlja diskreditovala u očima njihove publike. Još uvijek nisu predstavljeni dokazi o nezakonitoj nabavci ikone od strane posljednjeg vlasnika“, ističe se u saopštenju Ministarstva.

❗ Обратили внимание на медийный ажиотаж вокруг темы принадлежности иконы св.Николая Чудотворца, которая была вручена…

Objavljuje Russian Foreign Ministry – МИД РоссииPetak, 15. siječnja 2021.

 

Rusko Ministarstvo navelo je da neki novinari objavljuju sopstvene fantazije kao provjerene informacije, umjesto da čekaju zvanični zaključak o ikoni.

„Nažalost, još jednom primećujemo da su neki mediji, prateći omiljenu zapadnjačku ‘zabavu’ da svuda i u svemu traži ‘ruku Kremlja’, spremni da iskoriste bilo koji – uključujući i najneprimereniji povod za jačanje antiruske propagande“, zaključuje se u saopštenju, prenosi “Sputnik“.

Tokom posjete BiH u decembru 2020. godine, Lavrov je posjetio Istočno Sarajevo, gdje mu je član predsjedništva zemlje Milorad Dodik poklonio pravoslavnu ikonu koja je, kako je saopšteno, stara 300 godina i navodno je „pronađena u Lugansku“. Ukrajinska ambasada u Sarajevu uputila je protestnu notu Ministarstvu spoljnih poslova zemlje u kojoj zahtijeva objašnjenje o porijeklu ikone, koju je nazvala „objektom kulturnog nasljeđa Ukrajine“. Takođe je u Ukrajini pokrenut krivični postupak u vezi sa izvozom ikone iz zemlje. Sama ikona predata je ambasadi Bosne i Hercegovine u Moskvi.