Rusija zabranila izvoz avionskog goriva: Cilj osigurati stabilnost domaćeg tržišta

01.06.2026. | 15:34

Ruska vlada zabranila je izvoz avionskog goriva do 30. novembra, saopšteno je danas, 1. juna.

Rusija avionsko gorivo uglavnom izvozi željeznicom u zemlje centralne Azije, uključujući Kazakhstan, Kirgistan, Tadžikistan i Uzbekistan.

“Cilj ove odluke je osigurati stabilnost domaćeg tržišta goriva”, navodi se u saopćenju ruske vlade.

Rusija je već ograničila izvoz benzina, ali još nije uvela mjere za dizel, iako je novinska agencija Interfax prošle sedmice izvijestila da se takve mjere razmatraju.

Proizvodnja dizela u Rusiji pala je za oko 10 odsto u maju, nakon dodatnog mjesečnog pada od 10 posto u aprilu, pokazali su Rojtersovi podaci objavljeni u petak.

Uzrok pada su napadi ukrajinskih dronova na rafinerije, koji su prisilili postrojenja da smanje ili potpuno obustave proizvodnju, dok je izvoz ovog goriva istovremeno rastao, prenosi Fena.