Robijaši “kolo vode”! Neredi u zatvorima nakon bjekstva ozloglašenog vođe narko bande

10.01.2024. | 18:45

U Ekvadoru je, nakon bjekstva iz zatvora ozloglašenog vođe narko bande „Los Čoneros“ Adolfa Masijasa Viljamara zvanog „Fito“, došlo do nereda u šest zatvora u toj zemlji.

Prema pisanju BiBiSi-ja mnoga zatvorska krila u kojima se nalaze najozloglašeniji članovi ekvadorskih bandi, ne kontroliše država, čuvari ili bezbjednosne snage, već sami zatvorenici, a pojedinačne ćelije mogu da se iznajme od zatvorenika koji vode krilo.

Takođe hrana, piće i lijekovi se krijumčare u zatvor i mogu da se kupe i od nadležnih.

Štaviše, prenosi britanski portal, na osnovu video snimka Fitove ćerke, koji je objavljen još u septembru, vidi se Fito kako se opušta sa drugim zatvorenicima, kao i njegova zatvorska ćelija ukrašena raskošnim muralima i sa sopstvenom tuš kabinom.

Osim bande koju predvodi Fito, i druge bande kontrolišu zatvorska krila u zatvorima, a zaraćene strane su ponekad odvojene samo bodljikavom žicom. Navodi se da bilo kakva promjena u ravnoteži moći između bandi – ili čak borba za vlast unutar bande, može da postane smrtonosna u skučenom i prenaseljenom prostoru.

To je postalo jasno kada je ubistvo prethodnog vođe Los Čonerosa, Horhea Luisa Zambrana 2020. godine, dovelo do podjele u bandi, a njeni izdanci su se ubrzo pretvorili u smrtne neprijatelje bivših drugova.

U februaru 2021. godine došlo je do istovremene tuče u četiri zatvora između suparničkih frakcija i tom prilikom je ubijeno 79 zatvorenika.

Iako je broj mrtvih u to vrijeme bio šokantan, prevaziđen je kasnije te godine kada su 123 zatvorenika ubijena u tuči bandi u zatvoru Litoral, koji je dio istog kompleksa u Gvajakilu iz kojeg je Fito pobegao.

U intervjuu koji je Fito dao 2021. godine, on je upozorio da bi pokušaji da se on ili druge vođe bandi premjeste u La Roku pokrenuli scenario „nereda u svim zatvorima“.

Prema Globalnom izvještaju Ujedinjenih nacija o kokainu 2023, proizvodnja kokaina je nedavno dostigla rekordan nivo, a bande koje se bave krijumčarenjem takođe su postale internacionalnije.

Meksički narko karteli i kriminalne grupe sa Balkana stekli su uporište u Južnoj Americi nakon što je pobunjenička grupa Farc, koja je kontrolisala mnoge krijumčarske rute u Kolumbiji, demobilisana u okviru mirovnog sporazuma potpisanog 2016. godine.

Ove transnacionalne kriminalne grupe željele su da istraže nove načine za transport kokaina proizvedenog u Kolumbiji do kupaca u Evropi i Sjedinjenim Državama, a Ekvador je sa svojim velikim lukama na pacifičkoj obali i ograničenim iskustvima u obračunu sa kriminalnim bandama ubrzo postao privlačna tranzitna zemlja za njihove pošiljke droge.

Vanredno stanje koje je uveo ekvadorski predsjednik Danijel Noboa, kao i policijski čas od 23 do 05 ujutru dozvoljava predsjedniku da šalje vojnike u zatvore da bi uspostavio red, a takođe može da ih rasporedi širom zemlje kako bi pomogao policiji u njihovim zadacima.

Policija može zaustaviti ljude na ulicama kako bi ih pretražila u potrazi za oružjem, a takođe ima moć da izvrši pretrese u domovima ljudi ako posumnja da je oružje ili eksploziv sakriven u njima.

Vanredno stanje izazvalo je momentalnu reakciju bandi koje su poručile predsjedniku „objavili ste rat, rat ćete dobiti“.

Nakon napada u televizijskom studiju Noboa je proglasio i „oružani unutrašnji sukob“ i naredio oružanim snagama da „neutrališu“ bande koje stoje iza nasilja.

Takođe je objavio spisak od 22 bande za koje je rekao da će se sada smatrati „terorističkim organizacijama“.