FOTO: ILUSTRACIJA / ARHIVA
Policajac brutalno pretukao ženu: Udarao je pesnicama u glavu, snimak izaziva jezu
02.06.2026. | 13:26Policajac iz Sjeverne Karoline dobio je otkaz nakon što se na viralnom snimku sa kamere na ulaznim vratima vidi kako više puta udara ženu tokom hapšenja, što je u petak izazvalo proteste.
Otkaz je uslijedio nakon što je Policijska uprava Šelbija završila internu istragu o incidentu, saopštio je u subotu načelnik policije Bred Frejzer.
Policajac, čije ime zvaničnici nisu objavili, prethodno je bio suspendovan do okončanja istrage, javlja ABC 7.
Nalazi istrage proslijeđeni su i Državnom istražnom birou Severne Karoline radi nezavisne provjere eventualnih krivičnih djela, rekao je načelnik.
– Iako ovaj incident ne odražava vrijednosti Policijske uprave Šelbija, on potvrđuje važnost toga da sami sebi držimo najviše standarde ponašanja – rekao je Frejzer.
Frejzer je postupke policajca opisao kao “uznemirujuće i neprimjerene”.
– Želim jasno da kažem da je neprimjerena upotreba sile neprihvatljiva i da je neću tolerisati ni ja, ni Policijska uprava Šelbija, niti Grad Šelbi – dodao je Frejzer.
Policajci su u petak sprovodili krivičnu istragu kada su naišli na “sumnjivu žensku osobu u tom području”, rekao je Frejzer.
Incident tokom obuke: Službeni pas ugrizao za ruku policajca
Na snimku sa kamere na ulaznim vratima vidi se kako policajac više puta udara ženu, identifikovanu kao 34-godišnja Šeri Mur, tokom hapšenja, prije nego što se čini da drugi policajac interveniše. Nije poznato šta se dogodilo prije početka snimka.
Porodica Šeri Mur traži da policajac bude krivično gonjen.
– Samo želimo da se uradi ono što je ispravno, a mislim da je prva ispravna stvar da bude optužen – rekao je njen ujak Majkl Mur za ABC News.
– Kada bude optužen, onda možemo da idemo dalje.
– Ovdje zaista mnogo patimo – rekao je Majkl Mur.
Njen otac Gregori Mur izjavio je za ABC News da mu je bilo veoma teško da gleda snimak na kojem mu tuku kćerku.
– Dozivala je moje ime, a ja nisam bio tamo da je zaštitim. Znate kako sam se zbog toga osjećao. Osjećao sam se užasno – rekao je Gregori Mur.
Protiv Šeri Mur bile su podignute optužbe za prekršajno provaljivanje i neovlašćen ulazak, opiranje hapšenju i napad na službeno lice. Te optužbe su kasnije odbačene.
Gradski menadžer Šelbija Džastin Merit zahvalio je načelniku policije i policijskim službenicima na sprovedenoj istrazi.
– Iako je jučerašnji incident još svjež i teško ga je razumjti, današnji dan označava početak puta ka saniranju štete koja je načinjena – rekao je Merit u subotu.
Snimak možete pogledati OVDJE.
