Pištolje zamijenili bijelim mantilima: Kriminalci se infiltrirali u zdravstvo i “debelo” zarađuju

08.12.2020. | 16:01

Ozlolašena kriminalna grupa iz Kalabrije Ndrangeta se infiltrirala u zdravstveni sistem i debelo zarađuje, prenose mediji.

U Italiji je već odavno poznato da se organizovani kriminal zanima i za unosne poslove u zdravstvenom sektoru, a ovog mjeseca pokrenute su brojne akcije pretresa lokacija.

Na spisku, koji je sastavio „lovac“ na organizovani kriminal Nikola Grateri, su apoteke, privatne ordinacije i kancelarije lokalnih političara.

U ovom slučaju je točak istrage pokrenuo jedan od vodećih političara iz regiona. On je u kućnom pritvoru, a optužen je da je Ndrangeti nabavio dozvolu za trgovanje lijekovima i stvaranje mreže apoteka prije svega u Kalabriji. Tu se prao i novac, a postoji osnovana sumnja kako su mu kriminalci obezbjedili dovoljno glasova za izbor u regionalni parlament – prilično uobičajeno u tom dijelu Italije gdje kriminalcima nije teško da uvjere siromašne, kome da daju svoj glas, prenosi navode Dojče velea hrvatski Jutarnji list.

Ndrangeta već odavno nije samo u poslu s narkoticima, nego se sve više interesuje za zdravstvo. „To je područje gdje je došlo do koncentracije različitih interesa“, kaže Grateri. Objašnjenje je sledeće – gdje država zakaže, građani traže alternativu. Zato je i kriminalcima u interesu da država ne uspije u svojoj pomoći.

„Sistem u kom ništa ne funkcioniše je tačno ono mjesto gdje mafijaši sve potkopavaju i pobjeđuju jer nude likvidnost, nadzor i organizaciju“, kaže italijanski publicista više knjiga o organiziranom kriminalu, Roberto Saviano. A na jugu Italije je zdravstvo već dugo u kritičnom stanju. Pod izgovorom reformi, štedelo se na mnogo stvari do smrti, dodaje on. U Kalabriji je ionako običaj ugovarati poslove usmeno, a kao i u mnogim drugim dijelovima juga Italije je u proteklim godinama zatvoreno mnogo manjih bolnica i ambulanti. Sve je eskaliralo sa pojavom virusa korona.

Organizovani kriminal u sistem zdravstvene zaštite prodirao je i prodire sistematski i dugoročno. Iz tog sektora se čuje kako velik broj djece iz porodica poznatih kriminalaca studira medicinu ili farmaciju, a i te krimi porodice su spremne na gotovo sve kako bi njihov „mali“ dobio diplomu.

Cilj je da se potom popne u strukture uprave bolnica. Grateri ipak upozorava da to ne mora biti pravilo – imati takvog ili onakvog oca ne znači i biti kriminalac.

U tom sektoru otkriven je i čitav niz pronevjera i „poslića“ u distribuciji lijekova, prevozu bolesnika, čak i kod izbora pogrebnika. U takvom biznisu ni upotreba sile nije strana.

Zvanični Rim odavno je na jug Italije poslao komesara da ispita šta se tamo dešava, zašto se građani žale na zdravstveni sistem iako on dobija isto kao i sever zemlje. Zasad, to nije urodilo plodom, komesar je otpušten, a novog još nisu postavili.