
Papa upozorio na opasnosti od klimatskih promjena: U raznim dijelovima svijeta se “naša Zemlja pustoši”
02.07.2025. | 17:07Papa Lav Četrnaesti upozorio je na opasnosti klimatskih promjena, u vrijeme kada se veliki dio Evrope guši pod toplotnim talasom.
“Ekstremni prirodni fenomeni izazvani klimatskim promjenama usljed ljudskih aktivnosti rastu po intenzitetu i učestalosti, da ne govorimo o srednjoročnim i dugoročnim efektima ljudske i ekološke devastacije koju nanose oružani sukobi”, rekao je poglavar Rimokatoličke crkve.
On je u pismu katolicima širom svijeta ukazao da se u raznim dijelovima svijeta “naša Zemlja pustoši”.
Papa je objavio komentare na dan molitve za očuvanje stvaranja koji je proglasila Katolička crkva.
“Sa svih strana nepravda, kršenje međunarodnog prava i prava naroda, ozbiljne nejednakosti i pohlepa koja ih pokreće rađaju krčenje šuma, zagađenje i gubitak biodiverziteta”, naveo je papa Lav.
On je upozorio da se srednjoročni i dugoročni efekti “ekološke devastacije” ne shvataju dovoljno ozbiljno.
Papa Lav je na dužnosti od maja kao nasljednik pokojnog pape Franje. Još nije poznato da li će papa Lav prisustvovati Svjetskom samitu o klimi u Brazilu krajem godine. /