Optimizma za pronalazak podmornice sve manje: “Dali su 250.000 evra potpisavši i svoju smrt”

22.06.2023. | 12:02

I dalje traje potraga za nestalom turističkom podmornicom Titan koja u dubinama okeana vodi bogate turiste u obilazak Titanika.

Stručnjaci kažu da u podmornici ima kiseonika još do poslijepodnevnih časova, a spasilački timovi Kanade i SAD i dalje nisu pronašli nestalu podmornicu sa pet članova.

“Volio bih da ima više optimizma. To je prostor veći od pola Bosne, a na dubini od četiri hiljade metara pritisak je ogroman. Prošle godine smo imali slučaj slične podmornice koja je zakačila propeler Titanika, ali nije bilo većih oštećenja i spasili su se. To nije baš podmornica u vojnom smislu, već podvodno vozilo i nema pogon kao podmornice već ga dobija putem tereta uzgon i povratak. Oni tri ugovora potpisuju gdje se na svakoj strani pominje “u slučaju smrti”. Ako izgube komunikaciju, otkačuju teret i idu bliže površini gdje ih avioni nađu pomoću zvuka. Druga je opcija da su na dubini od 200 metara i mornarica ih može naći na 600 metara. Ali ako su pali na dno, šanse da prežive su jako male”, kaže kapetan bojnog broda Petar Bošković.

Kazao je da je slamka spasa u odnosu na vrijeme robot koji bi mogao da izvuče vozilo teško oko deset tona težine, a problem je kako da je nađe.

“Dole je izuzetno puno metala Titanika koji je raspadnut i teško je uočiti podmornicu, To je 650 kilometara od lokacije i brodovi koji su krenuli u pomoć trebaju nekoliko dana da dođu na lokaciju. Američka mornarica nema tu mogućnost da se spusti na tu dubinu. Šta je uzrok? Prvo je veza. Ovdje postoji detalj koji je pod znakom pitanja, a to je staklo. Podmornice nemaju prozorčiće kao ova. Prije nego je sertifikat podmornice ovjeren, bilo je pitanje da li taj prozor može izdržati do 1.600 metara dubine, a ovo je dubina od 4 hiljade”, kaže Petar.

Kaže da se boji da su izgubili struju i da je došlo do kvara. Napominje, da ako bi robot došao do njih i izvukao ih, to bi bila teška faza spašavanja.

“Potrebno je da se postepeno dižu i ako ste ih mislili izvući iz te dubine, to je nemoguće. Prave podmornice vojne kada bi se izvlačile bi se raspale od pritiska”, dodaje i kaže kako su otkucaji koje su čule spasilačke ekipe, odnosno zvukovi u razmaku od pola časa upozorenje da se u podmornici dešava katastrofa.

Kaže da su za to jako male šanse i da je teško da će se spasiti.

“Kada je Titanik otplovio iz Francuske trebalo mu je nakon potonoća preko 70 godina da ga pronađu da bi gledaoci shvatili kolike su to dubine”, rekao je kapetan bojnog broda Bošković, prenosi N1.

Dodao je kako je nevjerovatno da je pet putnika dalo 250.000 evra potpisavši i svoju smrt.