Očarala i Trampa: Ko je žena koja je zasjenila svjetske lidere na NATO samitu

25.06.2025. | 12:20

Kraljica Maksima od Holandije apsolutno je ukrala šou na NATO samitu u Hagu, ostavivši u sjenci i najmoćnije svjetske lidere.

U prestonici međunarodnog prava, Hagu, danas je započeo dvodnevni NATO samit na kojem lideri 32 članice Alijanse raspravljaju o bezbednosnim izazovima koji oblikuju novu geopolitičku stvarnost. Domaćin skupa je Holandija, a među učesnicima su šefovi država i vlada, generalni sekretar NATO-a, kao i predstavnici Evropske unije i partnerskih zemalja.

U upečatljivom kombinezonu limeta boje, drapiranog kroja koji je savršeno isticao njenu vitku figuru, argentinsko-holandska kraljica ponovo je potvrdila svoj status modne ikone. Dok su uz nju stajali američki predsjednik Donald Tramp, francuski predsjednik Emanuel Makron i britanski premijer Kir Starmer, pažnja medija i posmatrača bila je usmjerena upravo na nju.

Kraljevski par, kralj Viljem-Aleksandar i kraljica Maksima, srdačno su dočekali lidere 32 zemlje u haškom Wordl Forumu, obilježavajući prvi put to što je Holandija domaćin NATO samita. Uz osmijehe, rukovanje i protokolarne trenutke, ni modni detalji nisu prošli nezapaženo, reflektori su pratili svaki pokret kraljice Maksime, piše Telegraf.

Maksima, danas 54-godišnjakinja, majka troje djece i bivša investiciona bankarka iz Njujorka, plijenila je pažnju ne samo izgledom, već i stavom. Rođena je u Argentini, a svoju karijeru gradila je u finansijskom sektoru. Sudbinski susret dogodio se 1999. godine na jednoj zabavi u Španiji, kada je upoznala tadašnjeg prestolonasljednika Holandije, princa Viljema-Aleksandra. Ljubav je brzo planula, a iako su postojale političke kontroverze zbog uloge njenog oca u argentinskoj vojnoj hunti tokom tzv. “Prljavog rata”, njihova veza je opstala.

Nakon što je Viljem-Aleksandar stupio na presto 2013. godine, kraljica Maksima brzo je osvojila simpatije javnosti, svojom neposrednošću, duhovitošću i posvećenošću radu.

Maksima se od samog početka izdvajala. Otvoreno je govorila o imigraciji, bila među prvim članovima kraljevskih porodica koji su javno podržali LGBTQ+ prava, a njena uloga daleko prevazilazi okvire glamuroznog kraljevskog života.

Zajedno sa kraljem, odlučila je da ne organizuje formalnu krunidbu, a njihove tri ćerke, princeza Katarina-Amalija (21), princeza Aleksija (19) i princeza Arijana (18), pohađale su državne škole, za razliku od većine evropskih kraljevskih porodica koje decu školuju u elitnim privatnim ustanovama,

U svijetu prepunom protokola i ukočenosti, kraljica Maksima uspijeva da ostane ono što mnogi zaboravljaju da kraljevska figura može biti: autentična, smjela i neodoljivo harizmatična.

Ako je suditi po fotografijama sa samita, malo ko je ostavio jači utisak. Čak je i Donald Tramp, dok je bio u njenom društvu, djelovao zaokupljeno i, što je za njega rijetkost, nimalo dosadno