Novi paket sankcija već pripremljen: Merc otkrio šta čeka Putina ako ne dođe do pomaka

13.05.2025. | 19:20

Evropska unija je spremna da uvede strože sankcije prema Rusiji ukoliko ove sedmice ne bude ostvaren napredak u pregovorima za okončanje rata u Ukrajini, izjavio je danas njemački kancelar Fridrih Merc, navodeći da je novi paket sankcija već pripremljen.

Merc je na konferenciji za novinare nakon razgovora sa grčkim kolegom Kirjakosom Micotakisom u Berlinu rekao da Brisel čeka da se ruski predsjednik Vladimir Putin angažuje u pregovorima i da će sankcije biti pooštrene ukoliko ne budu stvarnog napretka u pregovorima ove sedmice, prenio je Rojters.

Njemački kancelar je naveo da će EU razmatrati i uvođenje novih sankcija prema Rusiji u oblasti energetike i finansijskog tržišta.

Merc je ocijenio da bi bilo nerazumno ukoliko bi ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pristao na nove kompromise u vezi sa pregovorima i naveo da je saglasan da se Zelenski u četvrtak sastane sa ruskim predstavnicima.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je danas da se nastavljaju pripreme Rusije za pregovore sa Ukrajinom u Istanbulu.