Nova ideja Bila Gejtsa: Bogate zemlje da pređu na vještačko goveđe meso

16.02.2021. | 22:47

Osnivač „Majkrosofta“, milijarder Bil Gejts, pozvao je bogate nacije da prijeđu na „100 odsto vještačko goveđe meso“, kako bi se smanjila emisija gasova staklene bašte i spriječile klimatske promjene.

U svojoj novoj knjizi „Kako izbjeći klimatsku katastrofu“, milijarder podvlači da su potrebni napori vlada kako bi bile iskorišćene mogućnosti da čovječanstvo izbjegne katastrofu uz pomoć tehnoloških dostignuća.

Govoreći za magazin „Teknolodži rivju“ univerziteta MIT, Gejts je rekao da vlade treba da budu „sputane zbog svog bogatstva“.

– Ne mislim da 80 najsiromašnijih zemalja treba da jede sintetičko goveđe meso. Ali mislim da bogate zemlje treba da 100 odsto prijeđu na sintetičku govedinu- naveo je Gejts, prenosi “Sputnik“.

Krave su značajan izvor metana koji je dostigao rekordne vrijednosti u atmosferi. Nivo metana, gasa staklene bašte, drastično je porastao od 2000. do 2017. godine, a naučnici vjeruju da bi zbog tog gasa temperatura usljed globalnog otopljavanja mogla da poraste za čak četiri stepena do kraja vijeka.

Naučnici upozoravaju da bi to moglo da bude veoma opasno po čovječanstvo i da rast temperature može da dovede do ekoloških poremećaja koje će dovesti do potencijalne masovne gladi i migracija.

– Emisija gasova koje izbacuju krave i drugi preživari je gotovo jednaka emisiji metana iz industrije na fosilna goriva- naveo je dr Robert Džekson.

Bil Gejts kaže da je problem stoke „veoma težak“, ukazujući da čak i jedinjenja koja smanjuju emisiju metana nisu dovoljna.

– Mogli bismo da se naviknemo na razliku u ukusu (prirodnog i vještačkog mesa), a proizvođai tvrde da će (vještačko meso) biti sve ukusnije- kaže Gejts.

Milijarder kaže da je primijetio jednu kompaniju koja pravi sintetičko meso na ćelijskom nivou kako bi riješila taj problem, ali dodaje da ne vjeruje kako će proizvodnja sintetičke govedine ikada biti ekonomična. Međutim, navodi da pojedine kompanije imaju takve planove koji mogu biti konkurentni.

– Iako te kompanije čine tek jedan odsto svjetskog tržišta mesa, one su na svom putu ka rješavanju tog problema- dodao je Gejts.