Naredne sedmice do 45 stepeni: Evropu čeka najintenzivniji toplotni talas u posljednjoj deceniji

29.06.2025. | 11:29

Značajna vrućina proširiće se do sredine sedmice na centralnu Evropu i trajaće do početka jula

Evropa se suočava sa jednim od najranijih i najintenzivnijih talasa vrućine u posljednjoj deceniji. Ogromna “toplotna kupola” – atmosferski fenomen koji zarobljava topao vazduh i sprečava njegovo strujanje smjestila se nad zapadnim i centralnim dijelovima kontinenta, izazivajući ekstremne temperature, zdravstvene rizike i povećanu opasnost od požara.

Početkom naredne sedmice očekuje se još intenzivniji talas vrućine koji će se proširiti na zapadnu Evropu, podižući temperature do +43°C u Francuskoj i +45°C u Portugalu i Španiji.

Značajna vrućina proširiće se do sredine nedelje na centralnu Evropu i trajaće do početka jula. Sušni uslovi se pogoršavaju, a prijetnje od šumskih požara postepeno rastu, javljaju naučnici sa portala Severe Weather Europe. U Francuskoj, gdje su temperature u nekim delovima već prešle 40°C, stanje je alarmantno. Meteorolozi iz Météo-France ističu da je ovo 50. zvanično zabilježen talas vrućine od 1947. godine, ali retko koji je stigao ovako rano u ljetnjoj sezoni.

Južni dijelovi zemlje, uključujući područja oko Tuluza i Marselja, posebno su pogođeni, a vlasti izdaju upozorenja ranije nego prethodnih godina.

Toplotni talas ne zaobilazi ni druge zemlje – u Španiji, Italiji i Portugalu takođe su zabilježene izuzetno visoke temperature, a opasnost od požara raste iz dana u dan.

Španija, Portugal i Francuska od početka naredne nedelje doživjeće temperature između 41 i 45°C. U centralnoj Italiji vlasti su ograničile rad na otvorenom i apelovale na građane da ostaju u klimatizovanim prostorijama.

U Portugalu, gdje su požari već počeli da haraju u blizini Koimbre, meteorološke službe izdale su “crvena upozorenja”. Toplotna kupola nastaje kada snažan visinski sistem visokog pritiska zarobi toplotu u nižim slojevima atmosfere.

Ovi sistemi mogu trajati danima, pa čak i nedjeljama, a tokom tog perioda temperature svakodnevno rastu. Uz sunčevo zračenje i nedostatak vetra dolazi do efekta zagrevanja u slojevima – slično stakleniku u kome nema osvježenja.

Naučnici sa portala Severe Weather Europe naglašavaju da se ovi ekstremni fenomeni sve češće ponavljaju i pogađaju Evropu, što povezuju sa promjenama u globalnoj klimi.

Zdravstvene službe širom pogođenih zemalja izdaju upozorenja za najugroženije grupe: starije osobe, hronične bolesnike, malu decu i trudnice.Toplotni udari, dehidracija, kolapsi i pogoršanja postojećih zdravstvenih stanja postaju sve češći uzroci hospitalizacija.

Istovremeno, dolazi i do problema u infrastrukturi: pucanja asfalta, pregrijavanja elektro-mreža i poteškoća u vodosnabdijevanju.

U većim gradovima primijećeni su i efekti “urbanih toplotnih ostrva” – gradovi poput Pariza i Madrida bilježe noćne temperature preko 25°C, bez mogućnosti prirodnog rashlađivanja.