Misterija Putinovog nasljedstva: Ko je žena koja mu je zavještala umjetnine vrijedne 2 milijarde dolara

15.02.2024. | 22:04

“Htela sam da sve ostavim Rusiji, ali je zakon takav da moram ostaviti fizičkom licu. Zato sve ostavljam predsjedniku”, rekla je u intervjuu za jedan ruski medij kolekcionarka Nina Moleva, koja je preko 200 umjetničkih djela ukupne vrijednosti više od 2 milijarde dolara ostavila Vladimiru Putinu.

Prije samo 4 dana ruska umjetnička scena izgubila je dio sebe, kada je o smrti mecenata i pisca Nine Moleve izvijestilo Ministarstvo kulture Ruske Federacije. Za života, ova dama rođena još davne 1925. godine je zajedno sa suprugom, Elijem Beljutinim, sakupljala umjetnička dela brojnih poznatih slikara i vajara, koja je sada, njenom smrću, naslijedio ruski predsjednik, Vladimir Putin.

Svoju izuzetnu kolekciju Nina je ostavila predsjedniku Rusije

U kolekciji koju su Nina i Elij marljivo sakupljali decenijama, našla su se i djela Rembranta, Rubensa, Leonarda da Vinčija i mnogih drugih vanvremenskih umetnika. Po rečima ove Ruskinje, ona su punih 50 godina bila sakrivena na tavanu stana u kome su živeli.

Nakon smrti svog supruga, avangardnog umjetnika Elija Beljutina, Nina je odlučila da, budući da je u poznim godinama, ne može sama da brine o zbirci umetnina – odgovornost je velika, a snaga je polako izdaje. Tada je rešila da čitavu kolekciju ostavi Rusiji. Zemlji u kojoj je rođena, odrasla, provela najbolje godine života i dočekala duboku starost.

Međutim, kada je sastavila testament, ispostavilo se da je po važećem zakonu nasljedstvo moguće ostaviti samo fizičkom licu. I tako je, sasvim neplanski, kolekcija ostavljena predsjedniku Rusije koji u trenutku njene smrti bude na čelu države.

U kolekciji umjetnička djela vrijedna preko 2 milijarde dolara

Ljubav prema umjetnosti tekla je i Nininim, i venama njenog supruga. Ona je, još od malih nogu, bila voditelj dečijih koncerata, dok je deda Elija, Ivan Grinjev, koji je i započeo sakupljanje umjetničkih djela, bio zvezda Imperatorskog pozorišta Rusije. Odlazeći u Francusku i druge prestonice kulture, Grinjev bi sa sobom dovozio slike od velike vrijednosti, koje je kasnije nasledio Elij.

Tradiciju su nastavili i supružnici, trudeći se da u svojoj kolekciji imaju vrhunske umetnine poznatih slikara i skulptora. Dela Rembranta, Rubensa i Leonarda da Vinčija čine samo delić impozantne zbirke ovih mecena. Nažalost, većina njih je deo svog života provela na tavanu, u prašnjavim džakovima u koje ih je spakovao još Grinjev, premda su, zbog svoje vrednosti, oduvek bila na meti lopova.

Sredinom 1968. godine, Nina i Elij odlučili su da kolekciji vrate stari sjaj i nakon 50 godina sva umetnička dela izvade sa tavana i iznova urame. Sada, nakon smrti Nine Moleve, ova kolekcija vredna preko 2 milijarde dolara se ponovo našla u centru pažnje. Jedni već uveliko raspredaju kako su umjetnička djela replike, dok drugi većaju šta li će to Vladimir Putin uraditi sa njima.