
Li u obraćanju Generalnoj skupštini UN: Čovječanstvo je na raskršću
26.09.2025. | 21:01Čovječanstvo je došlo do raskršća, a pravila i međunarodni poredak, koji su građeni u posljednjih 80 godina, našli su se pred ozbiljnim izazovima, izjavio je premijer Kine Li Đang.
On je u obraćanju Generalnoj skupštini UN u NJujorku rekao da je nekada efikasan međunarodni sistem konstantno izložen prijetnji.
“To je situacija koja stvara zabrinjavajuće probleme”, upozorio je Li.
On je pozvao međunarodnu zajednicu da ponovo pronađe “osjećaj za savjest i ljudskost”.
“Svako kome je stalo do stanja stvari u svijetu htio bi da postavi pitanje zašto mi, ljudska bića, nakon izlaska iz nevolja, ne možemo da prihvatimo širi osjećaj savjesti i racionalnosti, te zašto ne možemo da budemo ljubazni jedni prema drugima i zajedno živimo u miru”, naveo je Li.
Kineski premijer napomenuo je da Kina aktivno učestvuje u pronalaženju rješenja za goruća pitanja u svijetu, kao što su ukrajinska kriza i izraelsko-palestinski sukob.
Li je istakao snažan simboličan napor sjedišta UN u NJujorku, navodeći da je po dolasku vidio zastave više od 190 zemalja poredane ispred zgrade kako se vijore na vjetru.
“Vidio sam skulpture koje su mačeve pretvarale u plugove, svojom provjerenom porukom koja je i dalje tako snažna”, dodao je Li.