Kako je FBI doveo Davida Kneževića u vezu sa smrću Ane Knežević? Hronologija događaja koji je šokirao svijet

30.04.2025. | 11:47

Kada je Ana Marija Knežević Henao posljednji put razgovarala sa svojom prijateljicom Sanom u petak, 2. februara 2024. godine, rekla joj je da je umorna i da će rano na spavanje: cijeli dan je provela obilazeći stanove jer joj je uskoro isticao ugovor o zakupu u madridskom kvartu Salamanca.

Plan joj je, prema riječima njene porodice, bio da se dugoročno nastani u Španiji. Ova Kolumbijka s američkim državljanstvom, stara 40 godina, stigla je dva mjeseca ranije u špansku prijestonicu u potrazi za novim početkom nakon teškog razvoda od supruga Davida Kneževića, Srbina s kojim je bila u braku 13 godina.

Razlog razvoda? Podjela zajednički stečene imovine u Majamiju, Florida, koja je proistekla iz njihovih tehnoloških firmi i poslova u oblasti nekretnina. Dok je Ana očekivala da se imovina podijeli ravnopravno, Knežević je želio da zadrži 75 odsto.

Te kobne večeri — oko 20:30 časova — Ana je prijateljici ispričala šta je vidjela tokom potrage za novim stanom i pričale su o kratkom putovanju u Barselonu koje su planirale za ponedjeljak, 5. februara. Ali to je bio njen posljednji kontakt. Nekoliko sati kasnije, dvije prijateljice kolumbijske državljanke primile su poruke koje su navodno bile od nje — jednu na engleskom, drugu na španskom — u kojima je pisalo da će vikend provesti u vikendici sa “divnim muškarcem” kog je upravo upoznala. U poruci je pisalo da joj je prišao na ulici i da su odmah osjetili “nevjerovatnu konekciju”.

“Idemo tamo sada i provešću nekoliko dana. Nema baš signala. Pozvaću te kada se vratim. Poljupci”, pisalo je u poruci koju je navodno Ana poslala prijateljicama što je ujedno bio i njen posljednji kontakt.

Poruke su odmah izazvale sumnju. Prijatelji kažu da Ana Marija nije govorila na taj način, a pogotovo da nije imala običaj da se tek tako upušta u nepoznate odnose. U ponedjeljak, kada je trebalo da se nađe sa prijateljicom na stanici u Madridu kako bi krenule ka Barseloni, bilo je jasno da se nešto loše dogodilo: Ana Knežević se nikada nije pojavila.

Godinu dana kasnije, njen trag je i dalje nepoznat. Anin suprug, David Knežević, uhapšen je 4. maja 2024. godine po povratku iz Srbije u Majami. Prvo je optužen za nestanak, a zatim i za Anino ubistvo. Međutim, nada da će se slučaj razjasniti naglo je ugašena kada je Knežević pronađen mrtav u svojoj ćeliji 28. aprila 2025. godine u Federalnom pritvoru u Majamiju — navodno je izvršio samoubistvo.

Iako je do posljednjeg trenutka poricao krivicu i tvrdio da je bio u Srbiji kad je Ana nestala, policija u Španiji i FBI prikupili su mnoštvo dokaza koji su ga doveli u centar istrage. Među dokazima su se našli poruke, video-snimci, svjedočenja i GPS podaci koji su pratili njegovo kretanje.

Prvi trag koji je ukazao na umiješanost bio je video snimak nadzornih kamera iz zgrade u kojoj je živjela Ana. Oko 22 sata tog petka, muškarac s kacigom i reflektujućim prslukom pokušao je da prekrije kamere sprejom. Iako mu to nije u potpunosti uspjelo, snimljen je kako lijepi traku preko brave na ulazu — kako bi spriječio ulazak drugih ljudi.

“Čovjek koji je pogledao pravo u kameru fizički liči na Kneževića”, navodi policijski izvještaj. Kamere su ga potom zabilježile kako izlazi iz zgrade 57 minuta kasnije s velikim koferom u kojem je, sumnja se, bilo Anino tijelo.

Drugi video-snimak iz jedne prodavnice, snimljen ranije tog dana, na kojem je prikazan isti čovjek, ali bez kacige — sa fizičkim osobinama koje još više podsjećaju na Kneževića. Tamo je kupio sprej i traku.

Još jedan ključni dokaz bile su čudne poruke koje je Ana “poslala” svojim prijateljicama. FBI je otkrio da je 3. februara Knežević kontaktirao Kolumbijku koju je upoznao ranije preko dejting aplikacije, tražeći da mu prevede poruke sa engleskog na “kolumbijski španski” — navodno za lik u nekom scenariju. Poruke koje je ona prevela bile su identične onima koje je Ana poslala prijateljicama.

FBI je potom utvrdio da je Knežević 30. januara iznajmio automobil Peugeot 308 i da je viđen na naplatnim rampama blizu Madrida narednih dana. Automobil je imao ukradene tablice i kasnije je viđen u blizini zgrade u kojoj je posljednji put viđena Ana. David Knežević je vratio automobil tek 15. marta, s prepravljenim tablicama, zatamnjenim staklima i više od 7.000 kilometara na brojaču.

U jednoj od sudskih rasprava FBI agent je tvrdio da je Knežević vozio od Beograda do Madrida i nazad, koristeći ukradene tablice, i da je moguće da je usput odbacio tijelo. Motiv? Finansijski spor u vezi s podjelom imovine.

Optužnica, koja datira od 14. novembra 2024. godine, navodi da je David Knežević “otputovao iz SAD s namjerom da ubije, povrijedi, progoni i zastraši svoju ženu”, što je “rezultiralo njenom smrću”. Takođe se navodi da ju je “uhvatio, zatvorio, kidnapovao i odveo namjerno i ilegalno” i “s predumišljajem i namjerom ubio”.

Još jedan dokaz bio je audio snimak žene koja je 4. februara zvala osiguranje i tražila da se otkažu tri polise koje su bile vezane za firme u posjedu Ane i Davida. U pozadini su se čula djeca — ali Ana nije imala djecu. Jedna radnica izjavila je da ju je Knežević natjerao da se predstavi kao Ana Knežević, iako joj je to bilo sumnjivo.

Na ročištu 6. februara 2025. vlasti su otkrile posljednje aktivnosti na telefonu Ane Knežević, kao i pretrage koje je obavljao Knežević, među kojima su:

“Januar: ‘mješavina izbeljivača i amonijaka – hemijska reakcija'”; “Januar: ‘ruta od Madrida do Nacionalnog parka Tara u Srbiji'”; “Januar: ‘Kupovina trake, industrijske plastične folije i laptopa, podizanje 10.000 dolara u gotovini'”; bile su neke od pretraga Davida Kneževića.

Takođe je pronađen dnevnik Davida Kneževića sa citatom Josifa Staljina: “Smrt rješava sve probleme. Nema čovjeka – nema problema”.

Posljednji tragovi su ukazivali i na to da su brat i majka osumnjičenog pokušali da uklone dokaze: brat je ušao u kompjuter i pokušao da obriše podatke, dok je pokušao da imitira ženski glas kako bi pristupio Aninim računima.

David Knežević je bio optužen za otmicu sa smrtnim ishodom; nasilje u inostranstvu sa smrtnim ishodom i ubistvo američkog državljanina u inostranstvu.

Njegovi advokati su tvrdili da su dokazi “posredni” i da je riječ o “očajničkom pokušaju” da se podigne optužnica.

Nakon njegove smrti, porodica Ane Knežević izjavila je da je to “okrutan posljednji udarac” jer nikada neće moći da pronađu njene posmrtne ostatke niti da saznaju “razmjere izdaje koju je Ana pretrpjela”, prenosi Telegraf.rs.