Još bez dogovora o prekidu vatre: Djeca koja su preživjela bombe u Gazi glad možda neće

07.03.2024. | 15:25

Iako je prethodnih nedjelja bilo više optimizma, dogovor o prekidu vatre između Izraela i Hamasa prije ramazana sada nije toliko izgledan. I jedna i druga strana čvrsto stoje na svojim pozicijama, a dok medijatori ulažu nove napore da se sporazum postigne, svjetski zvaničnici upozoravaju da se svakog dana rata humanitarna situacija u Gazi pogoršava.

Hamas odbija da pusti taoce ako Izrael ne obustavi svoju ofanzivu, što je zahtjev koji Tel Aviv odbija, uz insistiranje da će istrajati u borbi sve dok Hamas ne bude uništen, piše Euronews.

Time je sumirano trenutno stanje pregovora. Poslije tri dana razgovora nije bilo napretka, saopštili su egipatski zvaničnici. Da bi se postigao cilj i da bi primirje stupilo na snagu prije ramazana ostalo je malo vremena.

SAD, Katar i Egipat su nedjeljama pokušavali da posreduju u dogovoru u kojem bi Hamas oslobodio do 40 talaca u zamjenu za šestonedjeljno primirje. Hamas za sada odbija da pusti taoce (procjenjuje se da ih drži oko 100), ako Izrael ne obustavi ofanzivu, povuče se iz Gaze i oslobodi veliki broj palestinskih zarobljenika.

Američki zvaničnici su izrazili skepticizam u vezi sa istinskom posvećenošću Hamasa za postizanje sporazuma. Istakli su da je ta grupa odbila nekoliko zahtjeva koje Amerika i druge zemlje smatraju razumnim, uključujući davanje spiska imena talaca koji bi bili pušteni.

“Na Hamasu je da odluči da li je spreman da se angažuje”, rekao je ranije Entoni Blinken, američki državni sekretar.

Osama Hamdan, visoki zvaničnik Hamasa, naveo je da njegova grupa zahtijeva trajno primirje, a ne šestonedjeljnu pauzu, i potpuno povlačenje izraelskih snaga.

“Bezbjednost i sigurnost našeg naroda biće omogućene samo trajnim primirjem, okončanjem agresije i povlačenjem sa svakog inča Pojasa Gaze”, naveo je Hamdan novinarima u Bejrutu.

Benjamin Netanjahu, izraelski premijer, javno je odbio zahtjeve Hamasa i konstantno ističe da će nastaviti rat sve dok Hamas ne bude rasformiran i dok se svi taoci ne vrate. Izrael nije poslao delegaciju na posljednju rundu razgovora.

“Guardian” je pisao, pozivajući se na diplomatske izvore u Vašingtonu, da je nejasno šta sprečava Hamas da obezbijedi listu sa imenima prve grupe talaca koja bi trebalo da bude puštena. List dodaje da su slične neizvjesnosti dovele do propasti posljednjeg primirja koje je realizovano u novembru prošle godine.

Izvori su sugerisali da bi to moglo da ukaže na probleme u komunikaciji unutar Hamasovih jedinica u Gazi i onih van Gaze. Kako piše “Guardian”, moguće je da neke taoce drže druge grupe, kao što je Islamski džihad, ili da neki elementi Hamasa skrivaju informacije da bi otežali postizanje dogovora.

Inače, unutar Izraela postoji pritisak da se postigne primirje. Nedavno su demonstranti došli u Jerusalim poslije četvorodnevnog marša iz izraelskog grada u blizini Gaze, prenosi WSJ.

Oni su zahtijevali od Netanjahua da postigne dogovor o oslobađanju talaca. U Tel Avivu su demonstranti tražili izbore i ostavku premijera. Za to vrijeme, humanitarna situacija u Gazi je sve gora. Ujedinjene nacije ističu da se četvrtina stanovništva Gaze suočava sa glađu.

Tedros Gebrejesus, generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije, upozorio je da djeca koja su preživjela bombardovanje možda neće preživjeti glad i poručio da treba poslati više humanitarne pomoći civilima u Gazi.

“Djeca koja su preživjela bombardovanje možda neće preživjeti glad. Dozvolite više pomoći za Gazu. Potreban je prekid vatre”, napisao je Gebrejesus na društvenoj mreži X.

I Džozef Bajden, američki predsjednik, upozorio je na “veoma, veoma opasnu” situaciju ako ne dođe do sporazuma o prekidu vatre u Gazi do ramazana, dodajući da je na Hamasu da prihvati dogovor.

Dok je američka vojska dostavila vazdušnim putem drugi kontingent pomoći Gazi, Bajden je takođe poručio savezniku Izraelu da “nema izgovora” za to što nije dozvolio više pomoći palestinskoj enklavi, piše Glas Amerike.

Ramazan će početi 10. ili 11. marta, u zavisnosti od kalendara. Bajden nije precizirao, ali su SAD prošle nedjelje pozvale Izrael da dozvoli muslimanima da se mole u džamiji Al-Aksa u Jerusalimu tokom ramazana, nakon što je desničarski ministar predložio da se Palestincima zabrani dolazak na Zapadnu obalu.

Oznake: Bombe, Djeca, Gaza, Glad, Rat