Ispuštanje vode iz japanske nuklearne centrale: Uspješan prvi obilazak Fukušime

18.02.2022. | 13:07

Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) saopštila je da je ostvarila “značajan napredak” u prvoj misiji provjere planiranog ispuštanja prečišćene vode iz japanske nuklearne centrale Fukušima.

Radna grupa IAEA od ponedjeljka boravi u Japanu da bi procijenila plan ove zemlje da postepeno ispušta u okean vodu koja je prerađena kako bi iz nje bio izvučen najveći dio radioaktivnih elemenata. Zamjenik direktora agencije UN Lidije Evrard rekla je da je međunarodni tim pregledao uvodne pripreme na lokaciji gdje će voda biti ispuštena. Početak akcije očekuje se u martu sljedeće godine.

“Radna grupa IAEA ostvarila je značajan napredak ove sedmice da bi bolje shvatila operativne i regulatorne planove Japana za ispuštanje prerađene vode”, izjavila je Ervardova novinarima, prenio je AFP.

Više od milion tona tečnosti, koja obuhvata kišnicu, podzemnu vodu i vodu korištenu za hlađenje istopljenih reaktora, nakupilo se u cisternama u elektrani nakon što je postrojenje oštećeno u cunamiju 2011. godine. IAEA je već odobrila ispuštanje prerađene vode, što je proces sličan onom koji se odvija u drugim atomskim centralama.

Susjedne zemlje izrazile su zabrinutost zbog mogućih posljedica po životnu sredinu, a planu se protive lokalne ribarske zajednice. Voda je prečišćena, ali neki radioaktivni elementi, poput tricijuma, ostali su. Stručnjaci navode da nema dokaza da to predstavlja bilo kakvu opasnost.