Fajnenšel tajms tvrdi: Brisel ima način da zbog Ukrajine “sroza” mađarsku ekonomiju

29.01.2024. | 13:51

EU će sabotirati mađarsku ekonomiju ako Budimpešta blokira novu pomoć Ukrajini na samitu ove nedjelje, u skladu sa povjerljivim planom koji je izradio Brisel i koji označava značajnu eskalaciju u borbi između EU i Mađarske.

U dokumentu koji su sastavili zvaničnici EU, a u koji je uvid imao Fajnenšel tajms, Brisel je iznio strategiju da se eksplicitno cilja na ekonomske slabosti Mađarske, ugrozi njena valuta i izazove kolaps povjerenja investitora u pokušaju da se naškodi „radnim mjestima i rastu“ ako Budimpešta odbije da ukine svoj veto protiv pomoći Kijevu.

Viktor Orban, mađarski premijer, obećao je da će blokirati korišćenje budžeta EU za pružanje finansijske pomoći Ukrajini od 50 milijardi evra na vanrednom samitu lidera u četvrtak. Ako on ne odustane, drugi lideri EU bi trebalo javno da obećaju da će trajno zatvoriti sva sredstva EU za Budimpeštu sa namjerom da zastraše tržišta, ubrzavajući rast valute forinta zemlje i povećanje troškova njenog zaduživanja, naveo je Brisel u dokumentu.

„Ovo je Evropa koja govori Viktoru Orbanu – dosta je bilo, vrijeme je da se stane u red. Možda imate pištolj, ali mi imamo bazuku“, rekao je Mujtaba Rahman, direktor za Evropu konsultantske kuće Eurasia Group.

U dokumentu se navodi da bi „u slučaju da ne bude dogovora na samitu 1. februara, drugi šefovi država i vlada to javno izjavili u svjetlu nekonstruktivnog ponašanja mađarskog premijera.

Bez tog finansiranja, finansijska tržišta i evropske i međunarodne kompanije mogle bi biti manje zainteresovane za ulaganja u Mađarsku, navodi se u dokumentu, uz napomenu da bi takva kazna „mogla bi brzo da izazove dalje povećanje troškova finansiranja javnog deficita i pad valute“.

Janoš Boka, mađarski ministar za EU, rekao je za FT da Budimpešta nije svjesna finansijske prijetnje, ali da njegova zemlja „ne podliježe pritiscima“.

„Mađarska ne uspostavlja vezu između podrške Ukrajini i pristupa fondovima EU i odbija druge strane da to čine“, rekao je on.

Takođe je naglasio  da je Mađarska učestvovala i nastaviće da konstruktivno učestvuje u pregovorima, a u znak sve većeg pritiska na Budimpeštu da postigne kompromis, Boka je rekao da je Budimpešta u subotu poslala novi predlog Briselu, navodeći da je sada otvorena za korišćenje budžeta EU za paket Ukrajine, pa čak i izdavanje zajedničkog duga za njegovo finansiranje, ako bi se dodala druga upozorenja koja bi Budimpešti dala priliku da se predomisli kasnije.

U dokumentu, koji je izradio zvaničnik u Savjetu EU, briselskom tijelu koje predstavlja zemlje članice, ističe se ekonomska ranjivost Mađarske — uključujući njen veoma visok javni deficit, veoma visoka inflacija, slaba valuta i najviši nivo otplate duga u EU proporcionalno bruto domaćem proizvodu. U njemu se navodi kako „poslovi i rast u velikoj mjeri zavisi od inostranih finansija koje su zasnovane na visokim nivoima finansiranja EU”.

Portparol Savjeta EU rekao je da nisu komentarisali curenja informacija. Brisel je ranije koristio svoju finansijsku polugu protiv država članica, poput Poljske i Mađarske zbog zabrinutosti za vladavinu prava, i Grčke tokom krize u evrozoni, ali strategija da se eksplicitno nastoji potkopavati ekonomija zemlje članice označila bi veliki novi korak za blok.

Troje diplomata EU izjavilo je za FT da su mnoge zemlje podržale plan.

„Raspoloženje je postalo oštrije“, rekao je jedan od nih i upitao kakav to savez imamo ako dozvolimo ovakvo ponašanje.

Drugi je rekao: „Ulozi su veliki. To je ucjena.”

Boka je za FT rekao da Budimpešta želi da “istraži mogućnost konstruktivnijeg i evropskog rješenja” i da je predložila da bi mogla da podrži plan od 50 milijardi evra ako bi dobila godišnji veto na isplate. Druge zemlje EU već su odbile ovaj predlog jer se plaše da bi Orban pokušavao da ga blokira svake godine i izvlačio dodatne ustupke. Ali jedan od diplomata je dodao da “nema šanse” da Orban dobije veto na finansiranje. Boka je rekao da je „politički pritisak na Mađarsku kontinuiran i snažan“, ali da nije uticao na pregovore njegove vlade.

„Morali smo da učinimo korak i vjerujemo da će i druga strana biti na sličan način fleksibilna“, dodao je on.

Dok 26 država članica ima plan B za slanje novca Кijevu van budžeta EU, to bi zahtijevalo ratifikaciju nacionalnih parlamenata, što bi izazvalo kašnjenja i neizvejsnost. Nekoliko prestonica razmatralo je da li je izvodljivo koristiti član 7 Ugovora o Evropskoj uniji, koji bi omogućio Briselu da Budimpešti oduzme pravo glasa ili, rekao je jedan diplomata, blokira isplatu novca. Ipak, drugi su odbacili tu ideju s obzirom na to da je potrebna jednoglasna podrška i da mnoge zemlje oklijevaju da primijene tako ozbiljne sankcije.

Boka je rekao da je važno da se jedinstvo EU „očuva” i dodao:

„Zato smo spremni da pravimo kompromise sve dok oni ne utiču na naše vitalne interese”, rekao je on i dodao da bi Budimpešta preferirala prvobitni predlog Mađarske o posebnom ukrajinskom fondu van budžeta EU, ako kompromisni napori propadnu.