Erdogan reagovao nakon što je Bajden nazvao genocidom turske zločine nad Jermenima

24.04.2021. | 20:21

Čuvamo sećanje na Jermene poginule 1915. godine, rekao je predsjednik Turske Redžep Tajip Erdogan i izrazio saučešće njihovim potomcima. Pokušaji pojedinih krugova da politizuju događaje iz 1915. godine i to iskoriste za pritisak na Ankaru neće uspjeti, rekao je Erdogan u obraćanju jermenskom patrijarhu Saaku Mašaljanu.

Prethodno je američki predsjednik Džozef Bajden saopštio je da su otomanske turske snage počinile genocid nad Jermenima 1915. godine.

Erdogan je takođe pozvao da se odnosi između dvije zemlje razvijaju na bazi dobrosusedstva i uzajamnog uvažavanja.

„Ne smijemo da dopustimo da padne u zaborav kultura koegzistencije Turaka i Jermena, koja se uvećavala tokom stotina godina i koja se može smatrati primjerom za čitavo čovječanstvo. Sa poštovanjem čuvam sećanje na Jermene Osmanskog carstva koji su poginuli u teškim uslovima Prvog svjetskog rata i izražavam saučešće njihovim unucima“, navodi se u njegovoj poruci jermenskom patrijarhu.

Poslije rješenja sukoba u Nagorno-Karabahu, rekao je turski lider, izrazili smo spremnost da razvijamo veze sa Jermenijom.

„I danas ponavljam taj poziv“, rekao je Erdogan.

Bajden je prvi američki predsjednik poslije 40 godina koji je zvanično priznao genocid nad Jermenima, uprkos protivljenju Turske.

Portparol turskog predsjednika Ibrahim Kalin danas je, pošto je američki predsjednik Džo Bajden masakr nad Jermenima 1915. u Otomanskom carstvu nazvao genocidom, poručio da Sjedinjene Države treba da pogledaju sopstvenuu prošlost.

„Snažno osuđujemo i odbacujemo izjavu američkog predsjednika koja samo ponavlja optužbe onih čija je jedina agenda neprijateljstvo prema našoj zemlji“, naveo je Kalin na Tviteru.
Šef turske dipplomatije Mevlut Čavušoglu oglasio odmah potom porukom da je Bajdenovo saopštenje populističko i da ga Turska odbacuje.

Podsjetimo, Jermeni ističu da su otomanske snage 1915. godine ubile milion i po Jermena. Da je nad Jermenima izvršen genocid priznale su 23 države, Evropski parlament i Svjetski savjet crkava.

Turska prihvata da su mnogi Jermeni koji su živjeli u Otomanskom carstvu ubijeni u sukobima sa osmanskim snagama tokom Prvog svjetskog rata, ali osporava broj žrtava i poriče da su ubistva sistematski organizovana i da predstavljaju genocid.