
Bajdenov sin ima opravdanje: Za debakl u debati s Trampom krive tablete za spavanje
22.07.2025. | 07:41Hanter Bajden izjavio je u novom intervjuu da je njegov otac, bivši predsjednik SAD-a Džo Bajden, uzimao lijek za spavanje Ambien uoči svoje prve predsjedničke debate s Donaldom Trampom u junu prošle godine, što je, prema njegovim riječima, pridonijelo Bajdenovom lošem nastupu.
“Reći ću vam tačno što se dogodilo u toj debati”, rekao je Hanter nezavisnom novinaru Endrjuu Kalaganu u opširnom intervjuu objavljenom u ponedjeljak, tačno godinu dana nakon što je Džo Bajden iznenada povukao svoju kandidaturu za predsjedničke izbore 2024.
“Doslovno je letio po cijelom svijetu… Ima 81 godinu, umoran je kao pas, daju mu Ambien da može zaspati, i onda izađe na pozornicu i izgleda kao da ga je svjetlo automobila zaslijepilo”, rekao je Hanter Bajden.
Nastup Džoa Bajdena tokom debate bio je obilježen nejasnim, nesuvislim odgovorima i promuklim, tihim glasom koji je iznenadio gledatelje i odmah podstakao pitanja o njegovoj sposobnosti da obnaša još jedan predsjednički mandat.
Malo više od mjesec dana nakon te debate, Bajden je objavio da odustaje od kandidature, čime je otvorio put potpredsjednici Kamali Haris da osigura predsjedničku nominaciju Demokratske stranke.
Njegov izborni stožer tada je tvrdio da je promukli glas bio posljedica “prehlade”.
Bajden je kasnije sam naveo da je na loš nastup djelimično uticao prenatrpani raspored putovanja u sedmicama prije debate s Trampom. U junu je dvaput putovao u Evropu, ali vratio se u Vašington gotovo dvije sedmice prije same debate.
Hanter Bajden je prvi član Bajdenove bliske okoline koji je javno povezao uzimanje Ambiena s očevim debatnim nastupom.
Privatni život Hantera Bajdena obilježili su dugogodišnji problemi s ovisnošću o alkoholu i drogama, afere, razvod braka, te razni skandali koji su dodatno pojačavali interes javnosti, naročito dok mu je otac bio potpredsjednik i predsjednik SAD-a. Bio je i predmetom pravnih postupaka: 2024. godine osuđen je za tri savezne prekršaje povezane s posjedovanjem oružja dok je bio ovisnik o drogama te je priznao krivicu za poreske prestupe.
U decembru 2024. njegov otac, tadašnji predsjednik, pomilovao ga je za sva kaznena djela počinjena od 2014. do 2024. godine.
Hannter Bajden često je predmet političkih napada i kontroverzi, ali i javnosti zbog svojeg turbulentnog privatnog i profesionalnog života, prenosi “Index”.