Srpski teniser bolji od Hrvata: Novak Đoković stigao do četvrtfinala US Opena

04.09.2023. | 07:05

Najbolji srpski teniser Novak Đoković plasirao se u četvrtfinale Ju Es opena, pošto je u tri seta savladao Hrvata Bornu Goju sa 6:2, 7:5, 6:4.

Meč na stadionu “Artur Eš” je trajao dva sata i 25 minuta. Đoković će u četvrtinalu igrati protiv devetog nosioca, ljubimca domaće publike Amerikanca Tejlora Frica, koji je takođe sa 3:0 savladao Dominika Stikera iz Švajcarske – 7:6, 6:4, 6:4.

Novaku je ovo 13. četvrtfinale na Ju Es openu, po čemu se izjednačio sa Andreom Agasijem i Rodžerom Federerom. Ispred je samo Džimi Konors sa 17. Interesantno je da su u Novakovom dijelu žrijeba ostali samo Amerikanci. U drugom četvrtfinalu se sastaju Tijafo i Šelton, i oni su potencijalni rivali u polufinalu.

Novak je lako odradio prvi set protiv Splićanina. Već u prvom gemu je napravio brejk, a zatim je to isto ponovio u petom gemu za 4:1. Rutinski je priveo set kraju i poslije 41 minuta poveo u meču sa 1:0.

Gojo je pružio daleko veći otpor u nastavku. Odmah u drugom gemu je napravio brejk, ali se Novak ekspresno vratio za 2:2. Nije bilo brejka sve do 11. gema kada je Novak oduzeo servis rivalu za vođstvo 6:5. U narednom gemu je rutinski odservirao za drugi set. Sve do sedmog gema nije bilo brejka u trećem setu. Tada je Novak sa nulom oduzeo servis rivalu.

Novak Đoković – Borna Gojo 6:2, 7:5, 6:4

Tok meča

3. set

6:4 – Gotov je meč.

5:4 – Novak je ispustio prvu meč loptu. Gojo je uspio da osvojio gem i produži ovaj meč.

5:3 – Potvrđen je brejk. Novak stiže na korak od novog četvrtfinala na Ju Es openu.

4:3 – Brejk koji je Novak odradio sa nulom. Možda i ključ za treći set i meč.

3:3 – Novi brzinski gem, Novak ga dobija sa nulom.

2:3 – Praktično i nema puno igre u gemovima u ovom djelu meča.

2:2 – Lagan gem za Novaka.

1:2 – Spasao je Gojo brejk loptu i poveo ponovo u ovom setu. Novak se vratio od 40:0 do brejk šanse, ali nije uspio da je realizuje.

1:1 – Siguran gem za Novaka, dva asa je upisao, uz visok procenat prvog servisa.

0:1 – Gojo bez izgubljenog poena rešava prvi gem u trećem setu.

2. Set

7:5 – Poslije nešto više od sat i po vremena, Đoković ima dva seta prednosti. Mnogo teži set nego prvi, ali opet nekako lagano Novak stiže do velikog vođstva.

6:5 – Brejk u pravom trenutku! Gojo nije iskoristio gem šansu, ali Novak jeste svoju, pa će servirati za drugi set.

5:5 – Novak je bio pod pritiskom, pošto je Gojo bio na dva poena od seta, ali je uspio da se izdigne i izjednači u gemovima.

4:5 – Dva nova asa za Hrvata i jedan viner kojim stiže do novog vođstva.

4:4 – Dva asa je odservirao Đoković u ovom gemu. Ali i upisao prvu duplu servis grešku.

3:4 – Gojo se revanširao Novaku i sa nulom uzeo servis gem. Odnos u vinerima je čak 24-11 u korist Goja.

3:3 – Gem sa nulom osvaja Novak. Njegov četvrti as u meču, Gojo ima osam as servisa. Ali i šest duplih grešaka, naspram nijednog Novaka.

Amerikanac Tejlor Fric čeka pobjednika ovog meča. Fric je slavio protiv Dominika Stikera iz Švajcarske sa 3:0 (7:6, 6:4, 6:4).

Interesantno je da su u Novakovom djelu žrijeba čak trojica Amerikanaca. Drugi četvrtfinalni par čine domaći igrači Tijafo i Šelton.

2:3 – Gojo ponovo vodi u setu, ali bez brejka. Hrvatski teniser je upisao čak četiri vinera u gemu i jedan as. Ima duplo više vinera od Novaka, iako Đoković ubjedljivo vodi u meču.

2:2 – Ekspresno je Novak stigao do izjednačenja, poslije nešto lošijeg starta u setu.

1:2 – Pa, ovo se rijetko viđa. Gojo je odservirao čak pet duplih servis grešaka u gemu, što je mnogo pomoglo da Novak vrati brejk zaostatka.

0:2 – Brejk hrvatskog tenisera na startu drugog seta.

0:1 – Prvo vođstvo tenisera iz Splita. Upisao je dva asa zaredom i osvojio gem.

1. Set

6:2 – Novaku Đokoviću je bio potreban 41 minut kako bi osvojio prvi set. Već u prvom gemu je napravio brejk, potom još jedan, a sada sa nulom završava ovaj set.

5:2 – Imao je šanse Novak da već sada završi prvi set, ali ih nije iskoristio. Gojo je odservirao četiri puta sjajno i smanjio rezultat poslije 36 minuta igre.

5:1 – Potvrdio je Novak dupli brejk. Gojo je imao 30:30 i prijetio, ali je Novak vinerima odbranio gem.

4:1 – Dupli brejk prednosti za Novaka. Prvu brejk šansu nije iskoristio, ali drugu jeste.

3:1 – Elegantan Novakov gem bez izgubljenog poena.

2:1 – Novak je propustio priliku za dvostruki brejk. Potom je pogriješio i omogućio Goji da osvoji prvi gem u meču.

2:0 – Sjajan prvi servis gem za Novaka. Dva asa je odservirao, uz jedan viner, i bez izgubljenog poena potvrdio brejk

1:0 – Brejk Đokovića! Novak je iskoristio četvrtu priliku

Glavni sudija meča je Načo Forsadel. Trenutno drugi i 105. teniser nikada nisu igrali do sada.

Gojo, rođeni Splićanin poput Novakovog trenera Gorana Ivaniševića, jedno je od najprijatnijih iznenađenja u Njujorku. Prošao je tri kruga kvalifikacija i zaigrao u glavnom žrijebu. Na putu do Novaka je izbacio Čeha Jiržija Veselog, koji protiv Novaka ima 2:0 i jedan je od retkih tenisera sa pozitivnim bilansom.