Srbija bez Evropskog prvenstva, Škotska slavila nakon penala

12.11.2020. | 23:41

Fudbaleri Srbije nisu uspjeli da se plasiraju na Evropsko prvenstvo, pošto su u Beogradu poraženi od Škotske poslije jedanaesteraca.

Poslije jedne od najboljih utakmica Srbije u posljednjih 20 godina, uslijedila je jedna od najlošijih.

Srbija je položila težak ispit u Norveškoj, ali je pala na onom, po brojnim ocjenama, daleko lakšem – u Beogradu, protiv Škotske.

Možda to i ne bi bilo previše bitno, da nije u pitanju utakmca koja nosi plasman na evropsku smotru fudbala.

Ekipa Ljubiše Tumbakovića se, ove kišne noći u Beogradu, potpuno uklopila u ambijent – tmurno, turobno i snuždeno čitavo prvo poluvreme.

Nije bilo prilika, osim jednog dobrog udarca Saše Lukića, koji je završio pored stative.

Bezidejna i bespomoćna igra pripisivala se težini meča, taktičkom nadmudrivanju i većoj opreznosti.

Međutim, i u nastavku meča nije bilo ništa bolje.

Štaviše, kako je vrijeme odmicalo, Evropsko prvenstvo je bilo sve dalje.

Miljama daleko nakon 52. minuta, kada su Škoti došli do prednosti.

Filip Kostić je loše ispucao loptu, ona je došla do Rajana Kristija, a fudbaler Seltika je, više preciznim nego jakim udarcem, pogodio stativu, a potom i mrežu.

Očekivao se odgovor Srbije, ali je optimizam utihnuo.

Samopouzdanje gostiju je poraslo, Škoti su se organizovano i srčano branili, a “orlovi” su, ipak, u samoj završnici, smogli snage za još jedan let.

U posljednjem minutu regularnog dijela, Luka Jović je visoko poletio na loptu iz kornera, i smjestio je u mrežu za 1:1.

Srbija je kasno upalila, ali je onda krenula da dodaje gas.

“Orlovi” su bili daleko bolji u produžecima, ali, uprkos dobrim udarcima, nisu uspjeli da dođu do prednosti, pa se prešlo na penale.

Nije bilo greške do posljednje serije, do posljednjeg penala.

Sudbina je htjela da penal promaši najbolji strijelac Srbije – Aleksandar Mitrović.

Nije šutirao loše, ali je Maršal pogodio stranu, zaustavio udarac napadača Fulama i odveo svoj tim na Evropsko prvenstvo.

Srbija će tako propustiti još jedno Evropsko prvenstvo. Posljednji put, tada pod zastavom Jugoslavije, naši fudbaleri učestvovali su na prvenstvu koje je prije dvije decenije održano u Belgiji i Holandiji.