Španija poslije drame izbacila Švajcarsku sa Evropskog prvenstva

02.07.2021. | 21:15

Fudbaleri Španije plasirali su se u polufinale Evropskog prvenstva poslije boljeg izvođenja penala protiv Švajcarske.

Poslije 90 minuta utakmice odigrane u Sankt Peterburgu bilo je 1:1, nakon čega je viđeno dodatnih 30 minuta u kojima je Španija dominirala, ali nije mogla do gola uprkos tome što je imala igrača više od 77. minuta.

Na kraju se otišlo na penale, gdje su Švajcarci promašili tri zaredom i završili učešće.

Crvena furija će u polufinalu Evropskog prvenstva igrati protiv boljeg iz okršaja Belgije i Italije.

Španci su poveli već u osmom minutu, poslije velike greške Zakarije.

Alba se namjestio za udarac i snažno opalio po lopti, a lopta je na putu ka golu zakačila Zakariju, prevarila Zomera i završila u mreži za 1:0.

Ovo je, inače, bio autogol kojim je na ovom EP postignuto više autogolova nego na svim ostalim evropskim prvenstvima zajedno.

Španci su imali inicijativu i od postignutog gola, te su pokušavali da ometu protivnika tako što će umrtviti utakmicu.

Taktika im je bila odlična, pa su sačuvali prednost do kraja prvog poluvremena i sigurnom igrom ušli u nastavak.

Nakon jedne propuštene prilike za Španiju, tragičar Zakarija se umalo iskupio u 56. minutu, ali nije imao sreće.

Švajcarci su preuzeli incijativu od 60. minuta i krenuli da napadaju, a to im se isplatilo nekoliko minuta kasnije.

Šaćiri je iskoristio skandaloznu grešku defanzivaca protivnika i savladao Simona za 1:1.

Naredni uzbudljivi detalj desio se u 77. minutu, kada je oštro startovao defanzivac Švajcarske Frojler, zbog čega mu je sudija Majkl Oliver momentalno dodijelio crveni karton.

Iako su pritužbe sudiji bile jasne, promjene odluke nije bilo.

Španija je krenula da napada sve jače i jače, ali promjene rezultata nije bilo, pa se otišlo u produžetke.

U dodatnih 30 minuta sve oči su bile uprte u jednog čovjeka, nevjerovatnog golmana Švajcarske Jana Zomera.

Zomer je branio sve, ali su mu pomagali i protivnici koji su konstantno šutirali u njega.

Bilo kako bilo, Švajcarci su uspjeli da odole nevjerovatnom pritisku Crvene furije i da izbore penale.

Penal seriju su bolje počeli Švajcarci, pošto je gol postigao Gavranović, a Buskec pogodio stativu.

Ipak, stvari su se brzo okrenule za 180 stepeni.

Tri promašaja zaredom su zabilježili Švajcarci, pa je sigurno Ojarsabal odveo Furiju u polufinale EP.