Reakcije evropskih lidera na Trampove carine: Prijetnjama nema mjesta među saveznicima

18.01.2026. | 07:27

Norveški premijer Jonas Gar Stere izjavio je da prijetnjama nema mjesta među saveznicima, komentarišući prijedlog američkog predsjednika Donalda Trampa o uvođenju novih carina za osam evropskih zemalja, uključujući Norvešku, u vezi sa pitanjem Grenlanda.

“Stav Norveške je čvrst – Grenland je dio Kraljevine Danske”, napisao je Stere na društvenim mrežama.

On je naveo da u NATO-u postoji “široka saglasnost” o potrebi jačanja bezbjednosti na Arktiku, što uključuje i Grenland.

Finski premijer Peteri Orpo i predsjednik Aleksander Stub istakli su da se pitanja među saveznicima trebaju rješavati razgovorom, a ne nametanjem pritiska.

Orpo je ocijenio da novi carinski prijedlozi, koji se odnose i na Finsku, nisu ni u čijem interesu.

“Carine bi bile štetne i za Evropu i za Sjedinjene Države”, napisao je Orpo na društvenim mrežama.

Predsjednik Finske Aleksander Stub rekao je da se dijalog sa SAD nastavlja, ali je dodao da bi “carine potkopale transatlantski odnos i riskirale opasnu silaznu spiralu”.

Orpo je podsjetio da je Tramp izrazio zabrinutost zbog bezbjednosti na Arktiku, te istakao da Finska želi da ojača bezbjednost zajedno sa svim saveznicima, uz poštovanje teritorijalne cjelovitosti Danske i Grenlanda.

Holanski ministar spoljnih poslova David van Vil rekao je da je Holandija, koja je jedna od zemalja na koje se odnose nove carinske mjere SAD, “primila k znanju” uvođenje carina od 10 odsto.

Vil je na društvenim mrežama napisao da je Holandija “u bliskom kontaktu” sa drugim državama članicama EU radi usuglašavanja odgovora.

Tramp je objavio ranije danas da će Danskoj, Norveškoj, Švedskoj, Francuskoj, NJemačkoj, Velikoj Britaniji, Holandiji i Finskoj biti uvedene carine do 25 odsto koje će ostati na snazi sve dok Vašington ne uspije da pridobije Grenland.

“Počev od 1. februara ove zemlje da će suočiti sa carinama od 10 odsto na robu koja se isporučuje u Sjedinjene Države. Od 1. juna carine će biti povećane na 25 odsto i ostaće na snazi sve dok se ne postigne sporazum o potpunoj predaji Grenlanda”, naveo je Tramp.