Ogromna podrška: Oko 25.000 navijača BiH “okupiralo” Beč
17.11.2025. | 16:43Navijači fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine su počeli sa “okupacijom” Beča.
Fudbalska reprezentacija u odlučujućoj utakmici protiv Austrije sutra, 18. novembra, naveče imaće strašnu podršku sa tribina, a navijači će ponovo biti 12. igrač “zmajevima”.
Izabranike Sergeja Barbareza na stadionu “Ernst-Happel” u Beču, prema procjenama bi trebalo bodriti između 20.000 i 25.000 navijača, koji u glavni grad Austrije stižu sa svih strana svijeta.
Hurem Avdić, koji je nedavno u Beču otvorio agenciju „ViennaLink Business Agency“ s ciljem jačanja veza između BiH i dijaspore, ističe da u Beču nikada nije vladala ovakva atmosfera pred jedan sportski događaj.
“Ovo se nikada nije desilo. Na svakom koraku u Beču se već sada čuje pjesma naših navijača. Bosanci i Hercegovci stižu iz svih krajeva svijeta. Viore se bh. zastave i šalovi. U restoranu Galaxie dočekao sam prijatelje koji su zbog utakmice došli iz Švicarske, Njemačke, Amerike, ali i iz Sarajeva, Zenice i Visokog. Među njima je i naš popularni pjevač narodne muzike Enes Begović. Svi imamo samo jednu želju, a to je pobjeda i plasman na SP”, kaže Hurem Avdić.
Jedna od tačaka okupljanja bh. navijača je upravo restoran “Galaxie”. Vlasnik ovog poznatog restorana je Sibo Kahrović, a njegov sestrić Kenan Schafhausen Jusić, ističe da se svi nadaju pobjedi i plasmanu na SP.
“Od nedjelje je u našem objektu sve u znaku Bosne i Hercegovine. Sve vrijeme puštamo hitove Dine Merlina, Halida Bešlića, Enesa Begovića, kao i navijačke pjesme. Nadamo se i vjerujemo da ćemo i sutra poslije 23 sata imati razloga za slavlje i već smo obezbijedili i prigodnu muziku”, kaže Kenan.
Belaj Boysi predvođeni Damirom Delićem Pirelijem, bh. reperom koji živi i radi u Beču, i koji je prije nekoliko dana objavio navijačku pjesmu “Svjetski prvak”, već sinoć su napravili bakljadu sa 50- tak navijača koji su stigli iz Tuzle.
