Dve „golčine“ odvele Italiju u polufinale Evropskog prvenstva

02.07.2021. | 23:10

Fudbaleri Italije pobijedili su Belgiju rezultatom 2:1 i plasirali se u polufinale Evropskog prvenstva.

Italija će se za finale boriti sa Španijom, koja je prethodno eliminisala Švajcarsku, dok je Belgija, ekipa koju su mnogi smatrali prvim favoritom za osvajanje trofeja, završila učešće.

Ovo je Italijanima peti put da dolaze do polufinala, prvi nakon EP 2012. godine kada su se okitili srebrnom medaljom.

Izabranicima Roberta Manćinija ovo je peta pobjeda u isto toliko mečeva, pošto su u grupi savladali Tursku, Švajcarsku i Vels, a u osmini finala Austriju na produžetke.

​Utakmica je počela ofanzivno na obje strane, sa visokim presingom Italijana i pokušajima Belgije da stvore priliku iz kontranapada.

Već u 13. minutu viđen je prvi gol, kada je mrežu Kurtoe zatresao Bonući, ali je taj gol poništen zbog ofsajda italijanskog defanzivca.

Ekipe su se smjenjivale sa napadima u nastavku utakmice, pokušavajući da dođu do gola kojim bi sebi olakšali posao.

Italijani su u jednom trenutku preuzeli inicijativu i poslije sjajne role Barele došli do pogotka za 1:0.

Belgija je krenula još jače u napad nakon primljenog gola, ali se Italija ni tada nije potpuno zatvorila, naprotiv.

Imali su Manćinijevi puleni svoje šanse, a jednu su iskoristili u 44. minutu, kada je Lorenco Insinje postigao jedan od najljepših golova cijelog prvenstva za 2:0.

Iako je djelovalo da će Italijani mirno otići na poluvreme, uslijedio je hladan tuš, pošto je slovenački sudija Vinčić dosudio penal u nadoknadi vremena.

Najstrožu kaznu izborio je mladi Doku, a iskoristio ju je Romelu Lukaku bez ikakvih problema.

Prvih 15 minuta drugog poluvremena prošlo je u brzom tempu, ali bez velikih prilika.

U 61. minutu prvu od dvije kolosalne šanse imao je Lukaku, ali je nevjerovatni Spinacola uspio da ga izblokira, da bi zatim napadač Intera promašio loptu poslije centaršuta Šadlija.

U međuvremenu pokušali su Spinacola i Barela na drugoj strani, ali Kurtoa nije bio savladan po treći put.

Belgijanci su nastavili da napadaju, ali Italijani su se sjajno branili, dok su njihovi protivnici bili i vidno istrošeni, pa promjene rezultata nije bilo sve do posljednjeg sudijskog zvižduka.

Polufinale između Italije i Španije igra se 6. jula u 21.00 na londonskom Vembliju.