Bura zbog pobjednika Vimbldona: “Umjesto nasljednika Novaka dobili smo varalice”

16.07.2025. | 07:24

Engleski mediji ne mogu da se pomire sa činjenicom da su Siner i Švjontek posle doping skandala osvojili Vimbldon

Čini se da nikada u 138 godina dugoj istoriji Vimbldon nije izazvao toliko kontroverzi kao ove godine.

Trijumf Janika Sinera u muškom singlu, prethodno i Ige Švjontek u ženskom, zabrinuo je mnoge ljubitelje sporta i tenisa.

Razlog može da se svede na poruku Nika Kirjosa – zbog doping afera njihove titule treba da se označavaju zvjezdicama.

O tome posljednjih dana bruje i engleski mediji, prije svih Dejli Mejl i urednik Oliver Holt, koji je poručio da “Siner nije trebalo ni da igra na Vimbldonu”.

Holt sada ide korak dalje. Smatra da je Vimbldon trebao da promoviše nasljednike Novaka Đokovića, a umesto toga dobio varalice, piše Kurir.

– Opasnost za tenis i sport uopšte jeste u tome što se gubi ideja o prevenciji i odvraćanju. Siner i Švjontek su dobili blage kazne, i samo nekoliko mjeseci kasnije – postali su šampioni Vimbldona. Reći da to nije dobar imidž za tenis bilo bi potcjenjivanje problema. Sport možda očajnički želi da promoviše novu rivalstvo Siner-Alkaraz, kao zamjenu za epohu Federera, Nadala i – uskoro – Đokovića, ali istina je da je prebrzi povratak Sinera bacio sjenku na to rivalstvo – navodi on.

Oliver Holt poručuje da je teško povjerovati u zvaničnu verziju događaja da Siner i Švjontek nisu bili svjesni šta unose u tijelo, ali da je WADA povjerovala.

– Pravni savjetnik Svjetske anti-doping agencije Ros Vencl rekao je da je „ovaj slučaj svjetlosnim godinama daleko od pravog dopinga“, ali su mnogi drugi – uključujući Novaka Đokovića i Tima Henmana – bili zabrinuti dužinom kazne. Rezultat smo vidjeli ovog vikenda: dvoje igrača sa doping istorijom, za koje mnogi smatraju da nisu ni trebalo da igraju, osvojili su najprestižniji teniski turnir na svijetu – navodi Holt, prenosi Kurir.

Na kraju autor poentira: “Fotografija sa njihovog zajedničkog plesa na balu šampiona u Nedelju uveče bila je jedna od najtužnijih slika u borbi sporta protiv dopinga. Ta slika je, bez pretjerivanja, mogla da nosi natpis: Kapitulacija”.

Kontroverzni “doping Vimbldon” osvojili su igrači koji nisu žestoko kažnjeni pošto su uhvaćeni u korišćenju nedozvoljenih sredstava. Naprotiv.

Poljska teniserka Iga Švjontek pala je tokom prošle godine na doping testu. Ovu informaciju objavila je Međunarodna jedinica za integritet (ITIA), ista organizacija koja je prethodno bila zadužena za slučaj Janika Sinera.

Navodi se da je Iga Švjontek bila pozitivna na zabranjenu supstancu trimetazidin (TMZ).

Istraga ITIA je pokazala da je uzrok pozitivnog nalaza kontaminacija standardne medicinske terapije koju je Poljakinja uzimala.

Zbog toga je, slično kao u Sinerovom slučaju, donesena presuda da trenutno druga teniserka planete ne snosi direktnu krivicu za pozitivan nalaz.

Ona je u svojoj odbrani istakla da nije namjerno unijela TMZ u svoje tijelo. Objasnila je kako joj je njen doktor, inače stručnjak sportske medicine, preporučio lijek koji je trebalo da joj umanji negativne efekte džet-lega zbog konstantnih putovanja, a da ona nije znala da taj lijek sadrži pomenutu zabranjenu supstancu.

Iga Švjontek je privremeno suspendovana 12. septembra do 4. oktobra, nakon čega joj je uvažena žalba. Na kraju je suspenzija izrečena na mjesec dana, zbog čega je propustila tri turnira.

Janik Siner je dva puta u Kaliforniji marta prošle sezone bio pozitivan na klostebol, anabolički steroid, koji pomaže u rastu mišića, povećanju snage i moći, generalno performansi.

Prvi igrač svijeta, navodno, ništa nije znao o tome, ali je prihvatio rezultate testova, ulažući usput i žalbe, pokušavajući da dokaže nevinost.

U tome je i uspio, pošto ga je nezavisni sud oslobodio odgovornosti. Njega, kao i fizioterapeuta koji mu je tokom masiranja i unio spomenutu supstancu u tijelo.

Siner je tokom te intervencije fizija imao posjekotine na telu, tako da je tim putem krema, koja sadrži klostebol, završila u njegovom organizmu.

Ono što je pomalo čudno jeste činjenica da je Siner bez problema tokom ovog perioda igrao, čekajući presudu, koja je stigla gotovo pola godine kasnije.

Siner je 15. februara suspendovan na tri mjeseca, ali se nagodio da suspenzija važi od 9. februara do 4. maja. Time je uspio da izdejstvuje da učestvuje na svim grend slem turnirima, pa je tako na Rolan Garosu stigao do finala, a na Vimbldonu stigao do prve titule.