
“Bomba” iz Italije: Klop ima novi posao
20.05.2025. | 07:54Njemački stručnjak Jirgen Klop vratiće se iz trenerske penzije i preuzeti Romu, piše italijanska La Stampa.
On je pristao na ponudu kluba i da bi sve trebalo biti službeno potvrđeno u narednim danima. Klub iz glavnog grada Italije želio je da Klaudija Ranierija naslijedi Karlo Anćeloti. Međutim, nakon što je on prihvatio ponudu Brazila, okrenuo se njemačkom stručnjaku koji je rekao “da” nakon ponude vlasnika Rome, porodice Friedkin.
Kako navodi La Stampa, Friedkinovi su putem društvenih mreža ostavili tragove o budućem treneru, objavivši video s nekoliko lokacija iz Rima. Na njemu su Kolosej, Lupa (kapitolsku vučicu), Olimpiko, bazilika sv. Petra i Panteon. Inicijali tih lokacija tvore riječ “Klop”.
“Habemus mister”, naslovio je italijanski dnevnik tekst, poigravši se s riječima kojima se na latinskom jeziku potvrđuje da je izabran novi papa (habemus papam). Kako se navodi, Klop je prethodno dao svoju riječ jednom klubu koji je trebao promijeniti vlasnike, ali u nedjelju “u 22:57”, neposredno nakon završetka utakmice Roma-Milan, dao je svoju konačnu potvrdu.
Za nadolazeći prelazni rok Roma planira ambiciozne poteze. Ideja je dovesti šest novih igrača: trojicu koji bi odmah bili za početnu postavu ekipe i trojicu koji bi zaoštrili konkurenciju.
Klop je trenutno na funkciji voditelja globalnog fudbala u Red Bulu. Prije preuzimanja ovog posla Klop je bio trener Liverpula. U periodu od 2015. do odlaska s klupe prošle godine osvojio je osam trofeja, među kojima su prvi naslov u Premijer ligi 2020. te trofej pobjednika Lige šampiona 2019. Do kraja je otišao u svim takmičenjima u kojima je učestvovao, osim u Ligi Evrope, u kojoj je finale izgubio od Sevilje.
Odlazak iz Liverpula objasnio je prevelikim umorom od fudbala, zbog kojeg je najavio odmor. Između ostalog, povezivali su ga s povratkom u Borusiju Dortmund, koju je vodio od 2008. do 2015. i s kojom je osvojio dvije Bundeslige i ukupno pet trofeja. Prvi posao bio mu je u Majncu. S tim klubom izborio je promociju iz 2. Bundeslige.