Zagreb dao zeleno svjetlo: Crna Gora zatvara pet poglavlja 16. decembra?
05.12.2025. | 12:15Međuvladina konferencija (IGC) između Crne Gore i Evropske unije (EU), na kojoj bi Podgorica trebalo da zatvori pet poglavlja u pregovorima sa tom zajednicom, vjerovatno će biti održana 16. decembra u Briselu, saznaju “Vijesti” iz više izvora.
Sagovornici “Vijesti” rekli su da bi istog dana trebalo da bude održan Savjet ministara EU, koji prije IGC treba da odobri zatvaranje poglavlja.
Narednog dana, 17. decembra, šef države Jakov Milatović trebalo bi da se sastane s predsjednikom Savjeta Antonijem Koštom.
Prema procedurama, ispunjenost mjerila za pet poglavlja ocjenjuje prvo Radna grupa Savjeta EU (COELA), zatim Komitet stalnih predstavnika država članica (COREPER II), a potom mjerila idu na ministarski nivo, odnosno ministrima spoljnih poslova ili evropskih poslova u okviru Savjeta EU za opšte poslove.
Zvaničnik briselske administracije rekao je “Vijestima” da termin međuvladine konferencije sa Crnom Gorom još nije potvrđen, jer se na COREPER-u i dalje razmatraju nacrti zajedničkih pozicija za relevantna poglavlja i da bi to moglo da se završi “narednih dana”.
Riječ je o poglavljima 3 (Pravo osnivanja preduzeća i sloboda pružanja usluga), 4 (Sloboda kretanja kapitala), 6 (Privredno pravo), 11 (Poljoprivreda i ruralni razvoj) i 13 (Ribarstvo).
Što se tiče Poglavlja 31 (Spoljna, bezbjednosna i odbrambena politika), čije je “precrtavanje” krajem prošle godine blokirala Hrvatska, u vlasti ne očekuju da će Zagreb sada dati zeleno svjetlo za zatvaranje tog poglavlja.
