Vučić ugostio srpsku djecu iz regiona: Čuvajte srpski jezik, posebno ćirilicu

13.07.2022. | 12:54

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić primio je danas u Beogradu srpsku djecu iz Hrvatske, Slovenije i Mađarske kojima je rekao da imaju čime da se ponose i da čuvaju srpski jezik, posebno ćirilicu.

“Ma kako i ma koliko ta ćirilica nekima u regionu ličila na hijeroglife, mi znamo koliko je to savršeno pismo i koliko je to na kraju krajeva naše pismo”, rekao je Vučić.

On im je prenio da moraju da znaju i latinično pisma, ali i svoje, ćiriličko pismo, te zahvalio svima koji rade na očuvanje srpskog jezika i pisma, a kao primjer je naveo da su i veliki narodi poput Nijemaca i Rusa sačuvali svoju nacionalnu samobitnost, samostalnost, nezavisnost ljubomorno čuvajući i braneći jezik i nacionalno pismo.

Vučić je istakao da u Srbiji uvijek ima mjesta, posla i ljubavi za sve i da državne granice ne mogu i ne smiju da budu ograničavajući faktor za kulturne, jezičke i svake druge domete jednog naroda.

On je naglasio rekao da je srećan što je bio u prilici da dio vremena provede sa djecom i da zna, kada ih je vidio u majicama sa likom Nikole Tesle, koliko su ponosni što je naučnik srpskog roda.

Obrativši se mališanima iz Dalja, Vučić je rekao da oni posebno mogu da se ponose Milutinom Milankovićem, koji je vjerovatno najcitiraniji naučnik, kao i Ličani i Krajišnici Nikolom Teslom.

Mališanima je uručio prigodne poklone i poželio da se u Beogradu osjećaju kao u svojoj kući, jer su Srbija i Beograd ma gdje živjeli njihova kuća, čija vrata će uvijek biti otvorena.

U ime djece Vučiću je zahvalila Olivera Đukić za sve što čini za Srbe u regionu i pozvala ga da posjeti mjesta u kojim oni žive, poručivši mu da će ga primiti sa mnogo ljubavi.

Tokom boravka u Srbiji, 36 djece uzrasta od 10 do 14 godina iz Hrvatske, Mađarske i Slovenije su, pored Beograda, posjetili Novi Sad, Vrbas, Sremske Karlovce, manastire Fruške gore.

Oni su učestvovali u Kampu koji je organizovan treći put radi očuvanja srpske tradicije, jezika i kulture.

Kamp je osmišljen tako da djeca upoznaju istoriju srpskog naroda, da posjete brojne institucije i ustanove, ali i da vide prirodne ljepote Srbije i stvore nova prijateljstva kojima se grade neki novi mostovi saradnje.