Vučić na godišnjicu masovnih zločina poručio: Kosovo nije naše breme, već naš krst

17.03.2021. | 14:16

Srbija više nije slaba, niti zemlja gubitnika, zemlja je koja ne prijeti, ali ne zaboravlja, spremna na razgovore, ali ne i na poniženje, hoće saradnju i kompromis, ali ne i konačna rješenja u kojima nema ni Srbije ni njenog naroda, poručio je danas predsjednik Srbije Aleksandar Vučić na obilježavanju godišnjice martovskog pogroma na Kosovu i Metohiji.

Danas više ništa slično ne može da se desi bez odgovora Srbije – jasnog, ozbiljnog i odgovornog, naglasio je Vučić u obraćanju.

“Za nas ostaje prost i jedini mogući zaključak, Kosovo nije naše breme već naš krst, a sa krsta se mnogo bolje nego ispod njega vidi vaskrsnuće”, naveo je predsjednik.

Vučić je istakao da se masovni zločin počinjen 17. marta, prije tačno 17 godina ne smije nikada zaboraviti i dodao da ne može da postoji razlog za obračun sa pripadnicima čitavog jednog naroda.

“Možda postoji vrijeme u kojem smo nemoćni da spriječimo nepravdu, ali nikada ne smije da postoji vrijeme da se protiv nepravde pobunimo, ove riječi Elija Vizela, nekadašnjeg logoraša, nobelovca, obavezuju nas zauvijek da protiv zločina ne ćutimo, ko god da ga je i zašto počinio”, poručio je Vučić na komemorativnoj akademiji u Narodnom pozorištu.

Za masovni zločin, za pogrom, pitanje “zašto” je nepotrebno i ne postoji, jer nema nijednog “zato”, podvukao je on.

Rekao je da ne može da postoji razlog za obračun sa pripadnicima čitavog jednog naroda, za kažnjavanje zbog imena, vjere ili nacije.

“Nema nijednog ‘zato’ koje može da opravda nečiju namjeru da neki narod zgromi i uništi, što su sve značenja ruske riječi pogrom, kako sa jasnim razlogom nazivamo ono što se dogodilo našem narodu, i srpskoj kulturnoj i vjerskoj bastini na današnji dan prije 17 godina”, istakao je on.

Vučić je kazao da pogrom prevazilazi sve ostale zločine, jer je on, ne samo čin, već namjera, politika, predumišljaj da se neki kraj, neka zemlja, nasilno očisti od pripadnika drugih nacija i vjere.

Nemamo prava da to prećutimo, poručio je predsjednik Srbije.

“Organizovano je nasilje pred očima međunarodne zajednice. Tog dana ubijeno je više Srba, skoro hiljadu povrijeđeno, više od 4.000 protjerano, 930 kuća i domova spaljeno, 35 crkava i manastira oskrnavljeno, devastirano”, podsjetio je on.

Više od 60.000 Albanaca, kaže, u tome je učestvovalo, 60.000 organizovanih, vrlo svjesno upućenih u Prištinu, Čaglavicu, Ðakovicu, Vitinu, Laplje Selo, Svinjare, Podujevo,…odlučni da riješe srpsko pitanje time što će Srbe protjerati.