Vučić i Brnabićeva u Beogradu razgovarali sa Ursulom fon der Lajen

28.10.2022. | 22:57

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je danas u Beogradu sa predsjednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen sa kojom se složio da je dijalog jedini pravi put ka rješenju svih otvorenih pitanja i odnosa sa Prištinom.

Vučić je napisao na svom Instagram profilu “buducnostsrbijeav” da je sa fon der Lajen razgovarao o nastavku evrointegracija Srbije i da joj se još jednom zahvalio na podršci koju zemlja dobija od Evropske komisije, kako bi život svih njenih gradjana bio što bolji.

“Složili smo se da je dijalog jedini pravi put ka rješenju svih otvorenih pitanja i odnosa sa Prištinom. Srbija nastavlja da ulaže u svaki pedalj svoje zemlje istovremeno boreći se za mir i stabilnost, koji su preduslovi svakog napretka”, napisao je Vućić.

Fon der Lajen je danas započela zvaničnu posjetu Srbiji, a na niškom aerdromu ju je dočekao Vučić.

Brnabić: Nova energetska politika prioritet Vlade, u fokusu diversifikacija

Predsjednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić razgovarala je sa predsjednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, saopšteno je iz njenog kabineta.

Kako je navedeno, Brnabić je zahvalila fon der Lajen na posjeti Srbiji i regionu i istakla značaj zajedničke posjete predsjednika Republike Srbije i predsjednice EK Nišu, gdje su obišli radove na izgradnji gasnog interkonektora između Srbije i Bugarske.

Brnabić istakla da je nova energetska politika prvi prioritet nove vlade i da će u fokusu biti pitanje dalje energetske diversifikacije.

„Predsjednica vlade ocijenila je da je Izvještaj EK o napretku Srbije objektivan i balansiran i da će vlada u novom mandatu nastaviti da bude posvećena reformama i procesu evropskih integracija. Premijerka je izdvojila važnost nastavka reformi u oblasti vladavine prava, zatim reforme u oblasti pravosuđa i usvajanje novog paketa pravosudnih zakona, kao i pitanja medijskih sloboda i usvajanja novog seta medijskih zakona“, stoji u saopštenju.

Takođe, Brnabić je upoznala predsjednicu EK sa aktivnostima na usklađivanju sa viznom politikom EU.

Kada je riječ o dijalogu Beograda i Prištine, predsjednica Vlade Ana Brnabić rekla je da ostajemo posvećeni dijalogu i da su naši prioriteti mir i stabilnost.

„Predsjednica EK fon der Lajen čestitala je premijerki Brnabić na izboru nove Vlade Srbije i poželjela mnogo uspjeha u daljem radu. Fon der Lajen je izrazila podršku Srbiji i Zapadnom Balkanu u procesu pristupanja Evropskoj uniji“, dodaje se u saopštenju Vlade Srbije.

Predsjednica EK upoznala je premijerku Brnabić sa aktuelnim pitanjima u vezi sa enegretskom situacijom u Evropi.

„Sastanku su prisustvovale i ministarka za evropske integracije Tanja Miščević i ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović“, zaključuje se u saopštenju.

Fon der Lajen: Srbiji 160 miliona evra pomoći EU za prevladavanje energetske krize

Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je danas u Nišu da će Srbija dobiti 160 miliona evra direktne budžetske pomoći kako bi se izborila sa energetskom krizom. “Mislim da je ovo neophodno da bi i Srbija mogla da pomogne ugrožene društvene grupe, kao i malteriše i srednja preduzeća”, rekla je Fon der Lajen prilikom obilaska radova na izgradnji gasnog interkonektora između Srbije i Bugarske sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Ona je navela da gradnja ovog interkonektora pokazuje povezanost i sjajnu sardanju Srbije i EU.

Kako je istakla, ovaj projekaće otvoriti gasno tržište Srbije za različite izvore i unaprijediti energetsku bezbjednost zemlje.

“Potrebno je da se diverzifikuju izvori gasnog snabdijevanja u Evropi, jer prevelika fokusiranost na Rusiju nije dobra. Divresifikacija, zarad više pouzdanih izvora je od suštinske važnosti”, rekla je predsjednica Evropske komisije.

Ona je podsjetila da je Srbija već u energetskoj uniji sa EU, čime podrazumijeva da sve što EU radi, u to je uključen i Zapadni Balkan.

Istakla je da je EU proteklih mjeseci dosta radila na suzbijanju energetske krize, navodeći da se uspjelo u namjeri da se kompenzuje 100 miliona kubnih metara gasa, koje je Unija dobijala iz Rusije, devirsifikacijom kroz druge izvore.

“Pozivamo i Srbiju da nam se priključi u zajedničkoj nabavci gasa zato što želimo da iskoristimo našu tržišnu snagu i postignemo bolju cijenu na globalnom tržištu gasa”, kazala je Fon der Lajen.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić zahvalio je na novčanoj pomoći EU, kao i na pomoći pri izgradnji gasnog interkonektora, čiji završetak očekuje do kraja naredne godine.

“Kada vam neko daje novac, a nije vam tražio za to bilo šta, morate da kažete ogromno hvala”, rekao je Vučić.

On je naveo da će osim Niša, gasovod obuhvatiti tri mjerno-regulacione stanice za gas u Dimitrovgradu, Pirotu i Bijeloj Palanci, koji će na ovaj način dobiti pristup gasnom snabdijevanju za grijanje i industrijsku proizvodnju.

Vučić očekije da će dopremanje gasa u te industrijske zone značiti ogromnu šansu za dolazak novih investitora u ovaj dio zemlje.

On je naveo i da je zamolio za pomoć EU i za projekat izgradnje gasovoda koji bi povezao Srbiju sa Sjevernom Makedonijom.

Važno je, kako je istakao, da se razmišlja i o gasnom povezivanju i sa Crnom Gorom i Bosnom i Hercegovinom.

Izgradnja gasnog interkonektora između Srbije i Bugarske stratovala početkom ove godine na dijelu od Niša do granice sa Bugarskom kod Dimitrovgrada.

Gasovod u Srbiji biće dužine 109 kilometara, dok je ukupna dužina dvosmjernog gasovoda kroz obje države 170 kilometara, a projektovan je za kapacitet od 1,8 milijardi kubnih metara gasa godišnje.

Tim gasovodom Srbija će se povezati na gasovod između Bugarske i Grčke, odnosno dobiće mogućnost snabdijevanja gasom iz Azerbejdžana ili sa LNG terminala (za tečni prirodni gas) na sjeveru Grčke.

Ugovor su predviđena sredstva u iznosu od 49,6 miliona evra besprovratno iz IPA fonda EU, 25 miliona evra kredit Evropske investicione banke, 10,3 miliona evra iz budžeta Srbije i približno 600.000 evra od Srbijagasa.

Srbija je do sada za ovaj projekat izdvojila 15 miliona evra i 7,5 miliona za pripremne radove i projektovanje.

Kako je predviđeno projektom, novi gasovod Niš-Sofija će obezbijediti dodatnih 80 odsto povećanja kapaciteta u odnosu na trenutne godišnje potrebe Srbije, što je oko 2,4 milijarde kubnih metara gasa godišnje.

Gasni interkonektor Srbija – Bugarska jedna je od alternativa Srbije za ruski gas.

Predsjednica Evropske komisije nalazi se u posjeti regionu da bi, kako je najavljeno, sa liderima razgovarala o podršci Evropske unije u prevazilaženju energetske krize.

Ona je bila u Skoplju, Tirani, Prištini i Sarajevu, a sutra će boraviti u Podgorici.