Vrhovni sud u Prištini potvrdio kaznu: Stanišiću osuđen za navodni ratni zločin

27.04.2023. | 12:21

Vrhovni sud u Prištini potvrdio je kaznu zatvora od 15 godina Goranu Stanišiću iz Lipljana, za navodno počinjeni ratni zločin protiv civilnog stanovništva u selu Slovinje 1999. godine, potvrdio je RTS-u njegov branilac Ljubomir Pantović. Najavljuje žalbu Ustavnom sudu.

Ljubomir Pantović je naveo da je Vrhovni sud odbacio njegovu žalbu za zaštitu zakonitosti i dodao da će u ovom slučaju podnijeti ustavnu žalbu zbog povrede prava na pravično suđenje.

Stanišić je u oktobru prošle godine osuđen za ubistvo 13 civila tokom sukoba na KiM. Kažnjen je sa 20 godina zatvora, a nakon žalbe Apelacioni sud mu je smanjio kaznu na 15 godina, po zahtjevu branioca da kazna zatvora za ratni zločin ne može biti kraća od 15 dana ni duža od 15 godina, dok samo za krivična djela za koja je predviđena smrtna kazna, sud može izreći i kaznu zatvora od 20 godina.

Prema optužnici, koju je podiglo Specijalno tužilaštvo u Prištini, “optuženi Goran Stanišić, kao pripadnik rezervnog sastava policije Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, aprila 1999. godine, u selima Slovinje i Trbovac, u saradnji sa drugim pripadnicima jedinice, učestvovao je u proterivanju Albanaca, civilnog stanovništva i u izvršenju ubistava i drugih nezakonitih radnji”, prenose mediji u Prištini.

Pantović je podsjetio da je presuda “skandalozna” i, povodom istražnog postupka ubistva albanskih civila u Slovinju, objasnio da Zejnepe Gaši, kojoj je ubijeno pet članova porodice, u pet izjava nijednom nije pomenula Gorana Stanišića, ali da je precizno navela druge osobe i to imenom, prezimenom i nadimcima.

“Tek kada je Stanišić uhapšen, ona ga označava kao izvršioca”, kazao je Pantović.

Dodao je da je trenutno je osmoro Srba u zatvorima na KiM na izdržavanju kazne, u sudskim procesima ili čekaju da im počne suđenje po optužbama za navodno počinjene ratne zločine.

“Nema pravičnih suđenja u slučajevima optuženih za ratne zločine. Suđenja se odvijaju po istoj matrici. Imaju deficit osuđenih za ratne zločine i treba im što više”, ocenio je Pantović.

Naveo je da je Stanišić često boravio na KiM sve do hapšenja u junu 2019. godine, kao i da se nije skrivao, zato što nije bio kriv.