FOTO: SRNA
Veliko priznanje: Nagrađeno više od 500 najboljih maturanata iz Srbije i Srpske
24.06.2026. | 15:27Princ Aleksandar Karađorđević i njegova Fondacija za obrazovanje i kulturu nagradili su danas više od 500 najboljih maturanata iz Srbije i Republike Srpske za izuzetne akademske rezultate postignute u srednjoj školi.
Princ Aleksandar je na onlajn ceremoniji poručio maturantima da su oni najbolja mladost koju Srbija i Republika Srpska imaju i čestitao im na uspjehu koji su ostvarili postavši najbolji u svojoj generaciji.
– Samo znanjem otadžbina može da napreduje i da se razvija. Znanje je ono što je učinilo (Nikolu) Teslu, (Mihajla) Pupina i mnoge druge važnim ljudima kakvi su bili. Učinilo ih je onima koji su svojim doprinosom zadužili celokupan ljudski rod – poručio je Karađorđević i podsjetio na tradiciju Karađorđevića u pružanju podrške učenicima i obrazovanju.
Najboljim maturantima obratio se i svjetski poznati motivacioni govornik i humanitarac srpskog porijekla Nik Vujičić koji je istakao da je ponosan na mlade Srbe koji imaju hrabrost i upornost da istraju kroz uspone i padove, da sanjaju velike snove i mijenjaju se.
Najbolji maturanti, od kojih je 95 iz Republike Srpske, dobili su danas posebnu pohvalnicu i prigodan poklon u znak priznanja za izvanredna postignuća u srednjoškolskom periodu.
Umjesto tradicionalne svečanosti u Belom dvoru u Beogradu, ovogodišnja ceremonija je, iz tehničkih razloga, organizovana onlajn, a pohvalnice i pokloni učenicima biće dostavljeni poštom narednih dana.
Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji će i ove godine preuzeti pohvalnice za nagrađene učenike iz Republike Srpske koje će posredstvom Ministarstva prosvjete i kulture Srpske biti dostavljene srednjim školama i najboljim maturantima.
Na ovaj način do sada je nagrađeno više od 12.500 mladih ljudi.
