Austrijska policija prenijela navode porodice, a ne zvaničnu informaciju o nestaloj djevojčici Danki

03.04.2024. | 19:28

BL portal je 3. aprila objavio tekst portala Telegraf.rs u kom se navodi da je oko tramvajske stanice u Beču, na kojoj je nastao snimak na kom je navodno djevojčica Danka Ilić, koja je “prošlog utorka nestala u Banjskom Polju”, tog dana bio prisutan veći broj policije.

U istom tekstu je navedeno saopštenje austrijske policije koja “vjeruje da je vjerovatno mala Danka na snimku”, odnosno da je saopšteno da je “vrlo vjerovatno” na snimku devojčica za kojom se u to vrijeme tragalo u Srbiji.

Prenijeto saopštenje policije nije tačno. Dio ovog teksta koji se odnosi na saopštenje austrijske policije izmijenjen je na osnovu analize portala Raskrinkavanje.ba, u kojoj se objašnjava prava istina o ovoj temi.

Dakle, tvrdnja da je na snimku nastalom u Beču vjerovatno djevojčica koja je prethodno nestala u Srbiji, nije zvanično saopštena od austrijske policije, već su oni prenijeli navode koji potiču od članova porodice.

Na stranici Ministarstva unutrašnjih poslova Austrije, 3. aprila 2024. godine objavljeno je da je državljanin Srbije koji živi u Beču prijavio srbijanskim vlastima da je na tramvajskoj stanici sreo djevojčicu u pratnji dvije žene. Posumnjao je da je djevojčica zapravo Danka Ilić, za kojom se u to vrijeme intenzivno tragalo u Srbiji. On je snimio i djevojčicu i dvije odrasle žene te je snimak ustupio na raspolaganje nadležnim organima. Vlasti Srbije kontaktirale su nadležne u Beču, koji su preuzeli istragu.

U navedenoj objavi priloženo je nekoliko fotografija te je bečka policija pozvala osobe sa snimka da se jave u policiju, odnosno da oni koji ih prepoznaju obavijeste nadležne o njihovom identitetu. U istoj objavi navedeno je i da je rodbina djevojčice Danke pogledala snimak i pretpostavila da je najvjerovatnije riječ o njoj.

Na stranicama Ministarstva istog je dana objavljeno još jedno saopštenje u kojem je navedeno da je 30. marta 2024. godine državljanin Srbije koji živi u Beču srbijanskim vlastima prijavio da je na tramvajskoj stanici sreo djevojčicu u pratnji dvije žene i da je posumnjao da bi djevojčica mogla biti Danka Ilić. U saopštenju se navodi i da je rodbina djevojčice pretpostavila da bi na snimku to najvjerovatnije mogla biti ona te je Tužilaštvo u Beču naložilo objavu fotografija kako bi se osobe sa snimka javile policiji ili kako bi oni koji ih prepoznaju to mogli učiniti.

Nakon što su rođaci nestale djevojčice pogledali snimke, pretpostavili su da je vrlo vjerovatno riječ o nestaloj iz Srbije. Bečka policija traži da se fotografije objave po nalogu javnog tužioca. Mole se sami ljudi sa snimka, ili svjedoci koji poznaju žene i imaju informaciju gdje se nalaze ili gdje se nalazi dijete, da se hitno jave policiji.

Ministarstvo je sljedećeg dana, 4. aprila, objavilo još jedno saopštenje u vezi sa ovim slučajem. U njemu se navodi da je utvrđen identitet osoba sa snimka, da su one kontaktirane te da je isključena veza osoba sa snimka i nestale djevojčice iz Srbije. U ovom saopštenju takođe je navedeno da je “rodbina izjavila da se najvjerovatnije radi o djevojčici koja je nestala” te je naglašeno da je riječ o “opozivu objavljivanja fotografija zbog sumnje na otmicu djeteta”.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije takođe je istog dana objavilo saopštenje o tome da na snimku koji je provjeravala policija Austrije nije Danka Ilić.

Dakle, austrijska policija nije objavila saopštenje da je “vrlo vjerovatno na snimku nestala srpska djevojčica”. Austrijsko ministarstvo objavilo je dva saopštenja u kojima se navodi da je rodbina nestale djevojčice pogledala snimak i “pretpostavila da je najvjerovatnije riječ o njoj”.

Podsjetimo, mala Danka nestala je 26. marta kod Banjskog Polja u Boru i od tada se za njom intenzivno traga.

Napomena: BL portal je 3. aprila 2024. objavio netačne tvrdnje u ovoj vijesti pod naslovom “Veliki broj policije oko stanice u Beču: U potragu za Dankom uključili se i helikopteri”. Uvidom u analizu Raskrinkavanje.ba, naknadno smo, 18. aprila 2024. ispravili netačne navode. Promijenjen je naslov i tvrdnje u samom tekstu.