Tužno sjećanje: Navršile se 22 godine od NATO agresije gdje su ubijene izbjeglice i starci

31.05.2021. | 07:49

Danas su se navršile 22 godine od NATO bombardovanja Surdulice gdje je ubijeno 15 Srba izbjeglih iz Republike Srpske Krajine (RSK) smještenih u paviljone Specijalne bolnice za plućne bolesti i četiri korisnika Staračkog doma u tom gradu, a više desetina lica je povrijeđeno, saopštio je Dokumentaciono-informacioni centar “Veritas”.

U saopštenju je navedeno da za izgubljene živote izbjeglica iz Like i Korduna i staraca iz Srbije niko nikada nije odgovarao, a da su oni postali kolateralna šteta u “humanitarnoj misiji” apsurdnog i ciničnog naziva “Milosrdni anđeo”.

U noći između 30. i 31. maja 1999. godine ubijeni su Bosiljka Malobabić /53/ i njena djeca Milena (20), Rade (19) i Milenko (16), Mila Slijepčević (90), Dušan Manojlović (72), Milica Manojlović (77), svi izbjegli iz Sjenička kod Karlovca.

NATO avijacija ubila je i Slavka Popovića (60), Đorđa Pavkovića (45) i Danicu Malešević (61) iz Krnjaka, Napijala Dragića (70) iz Vojnića, Bogdanku Janjanin (74) iz Vrgin Mosta, Petra Budisavljevića (60) iz Vrhovine, Radu Žigića (52) iz Korenica i Milanka Vučkovića (65) iz Duge Rese.

U obližnjem staračkom domu ubijeni su Stana Rašić (66) iz Vranja, Bosna Milanović (68) i Stamen Rangelov (61) iz Surdulice, te Desanka Veličković (67) iz Vladičinog Hana.

Dijelovi tijela ubijenih Srba iz RSK izvlačeni su nekoliko dana iz ruševina i skupljani sa okolnih stabala, te je vršena rekonstrukcija radi identifikacije.

Međutim, dejstva bombardovanja su bila toliko razorna da je kompletno uništen anatomski sastav, kako čvrstih tako i mekih tkiva, za nekoliko tijela zbog čega su, uprkos upornosti i želji patologa, ostali neidentifikovani Milica Manojlović i braća Rade i Milenko Malobabić.

Posmrtni ostaci izbjeglica sahranjeni su na Masuričkom groblju u Surdulici, daleko od njihovog zavičaja u Lici i na Kordunu, koji su napustili u avgustu 1995. godine tokom akcije hrvatske vojske “Oluja”, gdje ih UN nije zaštitio iako se radilo o zaštićenom području.