
Traže bolje uslove boravka: U Podgoričkom zatvoru Spuž 186 pritvorenika štrajkuje glađu
16.04.2025. | 20:19U podgoričkom zatvoru Spuž u štrajku glađu je 186 pritvorenika, saopštila je danas Uprava za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS).
Pritvorenici traže bolje uslove boravka, kao i poboljšanje procesno-pravnih radnji u sporovima u kojima su optuženi.
“Trenutno zdravstveno stanje svih pritvorenih lica koja su u štrajku je stabilno”, navodi se u saopštenju. Istražni zatvor je posjetio Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Siniša Bjeković, koji je razgovarao sa više pritvorenih lica koja su izrazila želju za direktnim kontaktom i iznošenjem svojih stavova i primjedbi.
Protest pritvorenika podržali su i članovi njihovih porodica i prijatelji koji su se juče okupili ispred UIKS-a kako bi apelovali na nadležne da što prije riješe probleme pritvorenih lica.
Okupljeni su juče ponovili da su pritvorenici u štrajk stupili zbog loših uslova u Istražnom zatvoru tokom predugog trajanja pritvora koji, kako navode, loše utiče na njihovo fizičko i psihičko zdravlje.
Okupljeni su nosili transparente s natpisima: “Sudije, radite časno, ne kako nalaže izvršna vlast”, “Pravo i pravda su mrtvo slovo na papiru”, “Zatvor bez humanosti je nasilje sa potpisom države”, “Nemar ZIKS-a i KBC ga je ubila”, “Zatvori nisu grobnice”, “Koliko mrtvih vam treba da reagujete”…
Kako navode u saopštenju, nakon privođenja i dolaska u pritvor pritvorenici nailaze na različite prepreke i nelagode situacije, poput prenatrpanosti, zdravstvena njega nije na zavidnom nivou, oskudna je kantina, tu su i rijetke i neuslovne posjete advokata, što im predstavlja prepreku u vođenju postupka i pripremi adekvatne odbrane, a naveli su i dječje posjete koje su ključne za mentalno zdravlje i samu egzistenciju u zatvoru.
Napomenuli su da postupci traju dugo, da se pritvor pretvara u izdržavanje kazne, a da im se nakon isteka roka od tri godine do presude za navodna nova djela određuje pritvor, kako se po sili zakona ne bi našli na slobodi. Tako, tvrde, postupci bez osnova traju po 5–6 godina.
“Ova praksa krši sva ljudska prava i dovodi do posljedica kojima smo svjedočili u prethodnom periodu.
Rješenje bi bio zahtjev pritvorenih da o njihovoj sudbini odlučuju sudije krivičari a ne bivši tužioci i parničari koji rade po naredbi i na njihovu štetu”, navodi se u saopštenju.