Statistika pokazala: Kupovina srpske zemlje na Kosmetu u zamahu

10.10.2022. | 11:13

Manja prodaja stanova izgrađenih u urbanim sredinama nije smanjila prodaju zemljišta u vlasništvu Srba.

Smanjenje nataliteta, povećanje broja umrlih i rastući trend migracije stanovništva obilježili su prošlu godinu na Kosovu i Metohiji.

Prema podacima Kosovske agencije za statistiku, teritoriju Kosmeta napustilo je 38.606 osoba, a broj stanovnika se smanjio za 24.215.

Prema istom izvoru, rođeno je 22.830 beba što je u poređenju sa 2011. godinom manje za 4.769.

U prethodnoj godini povećana je i stopa smrtnosti, jer je, u odnosu na 2011. godinu, broj umrlih veći za 5.908 osoba.

Zanimljivost predstavlja podatak da je ukupan broj stanovnika na Kosmetu 1.773. 971, što je u odnosu na procjene urađene poslije povlačenja srpske vojske i policije 1999.godine manje za skoro 500.000.

Najavljena vizna liberalizacija mogla bi, prema procjeni Agencije, dovesti do enormnog porasta stope opadanja broja stanovnika.

Procjenjuje se da će svaki drugi stanovnik Kosmeta životne dobi od 18 do 25 godina napustiti Kosmet, a iste procjene važe i za dobnu grupu od 25 do 35 godina života.

Nedavno su eksperti Evropske banke za razvoj iznijeli podatak da će, u slučaju da se Prištini odobri vizna liberalizacija, na Kosmetu 2025. godine živjeti oko 300.000 radno sposobnog stanovništva zbog čega su preporučili bankama obazrivost u odobravanju kredita, a investitore upozorili na rizik usljed nedostatka radne snage.

Potvrdu sve većeg raseljavanja južne pokrajine predstavlja podatak da je na teritoriji opštine Kosovo Polje u prodaji oko 12.000 stanova čija je gradnja izvršena na bazi procijenjenog broja stanovnika od oko dva miliona od čega u dijaspori živi oko 350.000 stanovnika mlađih od 40 godina.

Manja prodaja stanova izgrađenih u urbanim sredinama nije smanjila prodaju zemljišta u vlasništvu Srba.

Samo u Preocu, u opštini Gračanica, selu oslonjenom na opštine Priština i Kosovo Polje, tokom prošle i ove godine prodato je oko 200 hektara poljoprivrednog zemljišta koje Albanci investitori pretvaraju u građevinsko.

U ovom selu u isturenom odjeljenju Osnovne škole “Miladin Mitić”, u kome se izvodi nastava od prvog do četvrtog razreda, nema srpske djece, a njih desetak nastavu pohađa u matičnoj školi.

“Do prije pet godina u našoj seoskoj školi bilo je u svim odjeljenjima minimum po desetak učenika”, kaže Miloš, mještanin Preoca.

On navodi da su Albanci u prošloj godini imali “zadatak” da što više otkupe srpska imanja u Preocu te da su za to dobijali u prosjeku po 20 odsto pomoći iz fonda koji finansira albanska dijaspora.

Posljednjih mjeseci na udaru albanskih “biznismena” je Laplje Selo u kome u veleljepnoj vili živi jedan od bivših vođa terorističe OVK Agim Čeku.

– Skoro da nema kuće koja nije na prodaju – kaže Milan Stević iz Lapljeg Sela, ističući da je prije desetak dana prodata parcela površine 35 ari udaljena svega pedesetak metara od škole “Miladin Mitić”.

Sve to će uveliko ubrzati proces raseljavanja domaćinstava koja žive u rejonu koji se oslanja na novosagrađene albanske vile na potezu Laplje Selo – Čaglavica.