FOTO: AP PHOTO
Srbija prati stanje zbog suše i vrućina: Nizak vodostaj Dunava ugrožava rad
05.08.2026. | 20:47 Dodaj BL Portal kao Google izvorOperativni tim Republičkog štaba za vanredne situacije svakodnevno zasjeda i prati situaciju o stanju i mjerama preduzetim zbog niskog vodostaja Dunava, toplotnog talasa i rizika po vodosnabdijevanje.
Premijer Srbije Đuro Macut, resorni ministri i predstavnici javnih preduzeća koji čine Operativni tim, zaključili su da u većem dijelu Srbije nema restrikcija vodosnabdijevanja zbog nedostatka vode i da su manji poremećaji lokalnog karaktera, na čijem otklanjanju rade nadležni.
Zbog izuzetno niskog vodostaja Dunava onemogućen je rad crpnih stanica “Bezdan dva” i “Bogojevo”, pa trenutno nije moguće ubacivanje novih količina vode u Hidrosistem Dunav-Tisa-Dunav, saopštila je Vlada Srbije nakon sjednice Operativnog tima.
Kako je navedeno, Javno preduzeće “Vode Vojvodine” počelo je pripremne radove na produbljivanju dovodnog kanala kod stanice “Bezdan dva”, a planira se formiranje zemljane brane, montaža i puštanje u rad mobilnih agregata na ove dve lokacije.
Situacija sa snabdijevanjem električnom energijom je pod kontrolom i nema bojazni za primjenom restriktivnih mjera, ocijenio je Operativni tim.
Na sjednici je ukazano da nizak vodostaj predstavlja ozbiljan izazov za riječni saobraćaj i transport, jer smanjuje nosivost plovila, produžava vrijeme transporta i povećava troškove prevoza.
Ocijenjeno je da zahvaljujući blagovremenim mjerama institucije, plovidba na Dunavu kroz Srbiju nije zaustavljena, ali da se odvija u otežanim uslovima.
Premijer Macut i članovi Operativnog tima upozorili su da nepovoljni vremenski uslovi doprinose i većoj opasnosti od požara, a jedna od najvećih je u Deliblatskoj peščari, gdje je vatra zahvatila površinu oko 300 hektara.
Kako je navedeno u saopštenju, gašenjem požara rukovodi MUP Srbije, koji je angažovao tri specijalizovana helikoptera, a na terenu su i svi raspoloživi kapaciteti “Vojvodinašuma”.
