Spriječiti donošenje zakona o istopolnim zajednicama

19.03.2021. | 08:55

Grupa od 212 srpskih intelektualaca, među kojima su akademici Matija Bećković, Predrag Piper, proslavljeni srpski režiser Emir Kusturica, istoričari Aleksandar Raković i Miloš Ković, apelovala je na Skupštinu i institucije Srbije da spriječe donošenje zakona o istopolnim zajednicama koji je, prema njihovoj ocjeni, u suprotnosti sa Ustavom Srbije.

Oni su naveli je zakon o istopolnim zajednicama nepotreban, loš, koncipiran kao zakon iz porodičnopravne materije i da predstavlja očigledan korak u pravcu legalizacije istopolnih brakova, što će ubrzo voditi i mogućnosti usvajanja djece.

Naglašeno je da je, zbog faktičkog zadiranja u porodičnopravnu materiju, prijedlog protivustavan i da bi njegovim usvajanjem država ugrozila vođenje pronatalitetne politike.

Ukazano je da se prava istopolnih osoba mogu rješavati izmjenom nekoliko zakona i da nema nikakve potrebe za donošenjem posebnog zakona.

“Ponovni pokušaj donošenja zakona o rodnoj ravnopravnosti je novo nasilje nad javnim prostorom”, poručili su srpski intelektualci.

Oni podsjećaju da je Sekretarijat za zakonodavstvo Vlade Srbije već upozorio da je kategorija roda neustavna, pa je prijedlog zakona bio preimenovan u Zakon o pravu žena i muškaraca, pri čemu Srbija već ima dobar Zakon o ravnopravnosti polova, te da nije jasno zašto Ministarstvo ponovo predlaže zakon koji je jasno protivan Ustavu Srbije, prenosi “Sputnjik”.

“Predlog je na tragu komunističkog `verbalnog delikta` i direktno krši Ustavom i međunarodnim dokumentima zagarantovano pravo građana na slobodu misli, izražavanja i naučnog rada. Apelujemo na najširu javnost i tradicionalne crkve i verske zajednice da reaguju i da svi zajedno odbranimo pravo na slobodu i na budućnost ovoga naroda”, navedeno je u apelu intelektualaca.

Oni su, takođe, apelovali i na druga ministarstva u čiju se djelatnost ovi prijedlozi miješaju, kao i na druge institucije Srbije da zaustave ove štetne i protivustavne prijedloge.

Apelu intelektualaca pridružili su se, između ostalih, članovi Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske Nikola Popović, Slobodan Remetić, Sreto Tanasić, te brojne uvažene ličnosti iz javnog života Srbije i regiona.