Služen pomen za srpske žrtve iz Požeške kotline

10.12.2021. | 22:09

Srpsko narodno vijeće /SNV/ u Hrvatskoj organizovalo je danas komemoraciju i parastos u mjestu Jeminovac, kod Slavonske Požege, za sve ubijene, nestale i protjerane srpske civile iz sela Požeške kotline.

NJegovo preosveštenstvo episkop slavonsko-pakrački Jovan služio je parastos za za sve žrtve ovog zločina u kome je ubijeno više destetina srpskih civila u jesen 1991. godine.

Osim predstavnika SNV-a i Samostalne demokratske srpske stranke /SDSS/, vijence su položili i ubijenima se poklonili i predstavnici antifašističkih udruženja sa područja Požeško-slavonske županije.

“Jesen 1991. bila je strašna. I za Hrvate i za Srbe. Strahote Hrvata prešle su u svenacionalnu službenu priču. Strahote Srba ili se teško probijaju u tu priču ili ostaju nepoznate”, izjavio je Milorad Pupovac, predsjednik Srpskog narodno vijeća tokom komemoracije u Jeminovcu.

On je rekao da je Srpski demokratski forum 2010. godine podnio krivičnu prijavu protiv pet osoba koje su bile na odgovornim pozicijama civilne i vojne vlasti zbog ubistva više od 40 civila.

“Možda će neko reći da država sa ovim nije imala ništa i da se radi sve da se utvrdi sudbina nestalih, a odgovorni da budu privedeni pravdi. Možda će reći, ali u ovom slučaju ni to ne govori. O ovome se ćuti. Kao da je riječ o ničijim selima i ničijim ljudima. Što se više o ovom i o drugim sličnim mjestima ćuti jača potreba da se ćutanje prekine”, istakao je Pupovac.

Veran Matić, specijalni izaslanik predsjednika Srbije za rješavanje pitanja nestalih sa Hrvatskom, naglasio je da ovi događaji u 26 sela Požeške kotline imaju i karakter prvog etničkog čišćenja na prostorima bivše Jugoslavije, saopšteno je iz SNV-a.

“Kada govorima o nestalima u ovom slučaju imamo tipično zataškavanje na djelu. Činjenica da za gotovo polovina nestalih nema referentnih uzoraka prema kojima bi se identifikovala tijela dovoljno govori o tome da postoji smišljena namjera da se nikada ne dogodi razotkrivanje sudbine nestalih”, rekao je Matić na komemoraciji.

U oktobru 1991. godine Krizni štab opštine Slavonska Požega donio je naredbu o evakuaciji 26 sela sa više od 2.000 stanovnika, a odnosila se samo na sela sa većinskim srpskim stanovništvom.

Naredbom su bila obuhvaćena mjesta u podnožju Psunja i Papuka – Oblakovac, Vučjak Čečavski, Jeminovac, Šnjegavić, Čečavac, Koprivna, Rasna, Pasikovci, Kujnik, Orljavac, Crljenci, Sloboština, Milivojevci, Podsreće, Vranić, NJežić, Požeški Markovac, Klisa, Ozdakovci, Poljanska, Kantrovci, Gornji Vrhovci, Lučinci, Oljasi, Smoljanovci i Ruševac.

Obaveza evakuacije se nije odnosila na većinski hrvatska sela koja se nalaze na istom području.

Naredba srpskim civilima pravdana je potrebom “zaštite stanovništva od borbenog djelovanja JNA i srpskih paravojnih formacija”.

Dan nakon naredbe započela je vojna operacija “čišćenja terena” koju su vodile jedinice Hrvatske vojske /HV/ sa područja Požege i Nove Gradiške.

Suprotno najavljenoj namjeri zaštite stanovništva, operacija je uključivala sistematsko spaljivanje većine stambenih objekata u selima ranije naseljenima srpskim stanovništvom, što je onemogućilo povratak izbjeglima ne samo neposredno nakon operacije, nego i u narednim decenijama.

Više desetina “neevakuisanih” Srba ubijeno je u selima Vučjak Čečavski, Šnjegavić, Ruševac, Čečavac, Oljasi i Ozdakovci, a poimenično je popisana 41 žrtva.

Više od polovine ubijenih bile su žene, kao i osobe starije životne dobi.

Trinaest tijela je pronađeno 2000. godine, ali uglavnom nisu identifikovana. Ostale žrtve zvanično se vode kao nestala lica.