Skandal u slovenačkoj školi: Učenici upali u elektronski dnevnik i popravili sebi ocjene

05.02.2023. | 13:44

Grupa učenika Osnovne škole Savsko naselje dobila je podatke za upis u onlajn registar i promijenila ocjene. Korisničko ime i šifru su smislili u maju prošle godine, a uprava je saznala da su prošle godine i da su dva devetaša promijenila završne ocjene, a sada već pohađaju prvu godinu srednje škole.

Zbog toga su o incidentu obaviješteni i MOL i Ministarstvo prosvjete, a kriminalistčka policija još istražuju slučaj. U međuvremenu su ocjene koje su učenici mijenjali tokom ove školske godine već ispravljene u pravi status, a pokrenut je i disciplinski postupak.

„Kada smo pripremali polugodišnje obavještenje o ocjenama za učenike, jedan od nastavnika je shvatio da ocjena jednog učenika nije ono što mu je dao“, objašnjava on.

Nastavnik je stoga provijerio istoriju unosa ocjena i ustanovio da je ocjena promijenjena preko profila njegovog kolege. U ponedjeljak je o incidentu obavijestio pomoćnika direktora.

Program Lopolis, koji se u školi koristi za vođenje dnevnika provjerile su i direktorka i pomoćnik direktora, a kod još jednog učenika su konstatovane promjene u ocjenama. Pošto je i pomoćnik direktora Primož Bevc stručnjak za informatiku, on je nastavnici blokirao pristup učionici i o tome je obavijestio nadležne službe.

“Odmah im je bilo jasno da smo im ušli u trag. Oni to nisu krili. Odmah su rekli šta su uradili”, rekla je direktorka.

Kako je istakla, falsifikovanje ocjena je težak prekršaj i krivično djelo, pa su o tome obavijestili i policiju. Dvojica pripadnika kriminalističke policije su posjetila školu i obavijestila učenike i roditelje o posljedicama krivičnog djela.i

Tokom ove školske godine u učionici su intervenisala kod četiri učenika devetog razreda. Dva učenika su promjenila ocjenu iz jednog predmeta, jedan učenik je promijenio ocjiene iz četiri predmeta, a jedan učenik je projmenio ocjenu iz šest predmeta.

Kako je dodala direktorka, oni su u tome bili veoma vješti, jer su mijenjali ocjene za samo jednu više, na primjer sa dva na tri, ili jednostavno brisali neku negativnu ocjenu.

Učenici su priznali i da su se intervencije u učionici dešavale na kraju školske godine. Prema izvodu iz Lopolisa, prva intervencija izvršena je već 26. maja.

„Dva učenika prošlogodišnjeg devetog razreda promenila su završnu ocjenu, a ocjene koje su uticale na konačnu ocenu promenila su i dva učenika osmog razreda“, rekla je ona.

Ona je, odmah po dobijanju prijave, o svim dešavanjima obavijestila i Opštinu Ljubljana i Ministarstvo prosvete. Prema njegovim riječima, razgovor sa njima biće obavljen sljedeće nedjelje. Naročito što se tiče učenika koji danas već idu u prvu godinu srednje škole“, objasnila je ona.

Postavlja se pitanje kako ocjene koje su promijenjene prošle školske godine promijeniti u legalan status. Ovdje bi stvar mogla biti prilično složena, jer bi konačne ocjene mogle da utiču na to da li je pojedinac sakupio dovoljno bodova za upis.

Direktorka predviđa da će ocjene morati da budu poništene, iako za sada nisu sigurni kako će dalje.

“Ne znam ko će morati da ima posla sa učenicima koji su sada u srednjoj školi. Ja ili kriminalistička polcija”, rekla je ona i dodala da se stvar još istražuje.

U međuvremenu su ocjene za ovu školsku godinu već ispravljene na legalan status.

Svoje korisničko ime i lozinku učenici su dobili u maju prošle godine

Djeca su rekla da su šifru smislila u maju. Rukovodstvo škole je tako kontaktiralo menadžment informacionog sistema Lopolisa, kojim upravlja kompanija Logos.si iz Kranja, i zatražilo od njih izjašnjenje o svim intervencijama u učionici od maja.

A kako su uopšte došli do korisničkog imena i lozinke? Kako objašnjava direktorka, tek prošlog maja su se spremali da presele prostorije.

“Učenici naše škole raduju se renoviranju, ali su se radovali i odlasku na novu lokaciju i željeli su da pomognu oko selidbe. Pomoć su ponudili i učenici iz viših razreda. U trenutku nepažnje našeg nastavnika, koji je, pretpostavljamo, ulazio u razrede i odlazio u toalet ili na trenutak izlazio iz učionice, učenici su ušli u razred. Prilika je bila primamljiva”, kaže ona.

Pošto je nastavnik imao otvoren nalog na računaru, učenici su mogli da vide lozinku klikom na ikonu oka pored lozinke.

“Da bi mogli da slikaju korisničko ime i lozinku, sami su to rekli. Situacija je bila primamljiva i poslužili su se”, dodala je ona.

„Mi i ovo kao škola preuzimamo na svoja pleća, a i učiteljica je spremna da preuzme svu odgovornost na sebe“, kaže ona.

Ona je objasnila da škola ima i pravilnik o korišćenju IKT, gdje je jasno zabeleženo da je nastavnik dužan i odgovoran da vodi računa o lozinkama, korisničkim imenima i zaštiti podataka o ličnosti.