Sjećanje na heroje: Obilježen Dan početka agresije na karaulu “Košare”

07.04.2023. | 17:07

U Beogradu je obilježen Dan početka agresije na vojnu karaulu “Košare” na Kosovu i Metohiji, u prisustvu ministra odbrane Srbije Miloša Vučevića koji je istakao da svi oni koji danas crtaju mape i granice, donose odluke, rezolucije, sporazume, moraju da znaju da se neke granice ne određuju administrativno, nego prolivenom krvlju.

On je na skupu u Domu Vojske naglasio da postoje granice koje su vječne i koje traju duže od svih država, a da su srpske granice omeđene tamo gdje je prolivena srpska krv, gdje su kosti srpskih junaka, saopšteno je iz Ministarstva odbrane Srbije.

“Vi možete da donesete kako god hoćete odluku, ali ne možete iz duše i srca da uzmete ono što narod osjeća”, rekao je Vučević, navodeći da je, nakon godina ćutanja o istini, došlo vrijeme da se o njoj govori.

On je istakao da su junaci sa Košara, na sramotu države, bili na putu da budu zaboravljeni, te zamolio da ne bude zaboravljen nijedan učesnik rata, borac, nijedan heroj.

“Pošto smo ćutali, gotovo su nas ubijedili da treba da se stidimo onih koji su bili najhrabriji, onih koji su bili najbolji, a onda oni koji su bili manje hrabri ili su imali više sreće, hteli su da nam nametnu da zaboravimo one najodvažnije. Na našu sramotu, nije prvi put da nam se to dešava”, rekao je Vučević.

Vučević je istakao da ne želi da bude zaboravljen nijedan dan, sat ili minut ni na Košarama, ni na Prokletijama, ni na drugim mjestima, Juničkim planinama, ni junaci sa Paštrika ni oni koji su se borili u Drenici, čuvali Kosovsko Pomoravlje i Goru, i Labski dio, cijelu Metohiju.

“Ali da se ne zaboravi ni ratna 1998. godine, da se ne zaborave svi stradalnici, mučenici, junaci koji su se te godine borili za Srbiju. Mi smo onda izbrisali 1998. godinu pa smo se tek nedavno setili da smo imali poginule na Košarama i 1998. godine”, rekao je Vučević.

Predsjednik Skupštine Udruženja veterana organa bezbjednosti i vojne policije Srbije Todor Petković rekao je da je NATO dva i po mjeseca brutalno bombardovao i bezdušno ubijao civile i da će mart uvijek podsećati na odbranu zemlje od NATO agresije 1999. godine.

Veteran bitke na Košarama Slobodan Radmilović prisjetio se kako je tog aprila 1999. godine srpska vojska zaustavila oko 2.500 terorista, dok je Rada Komarica, supruga nastradalog pripadnika Vojne policije za vrijeme agresije na karauli “Košare”, ukazala na značaj brige za porodice onih koji su živote dali u borbi za otadžbinu.

Učesnik bitke na karauli “Košare” i veteran Željko Gavrilović je u ime svih vojnika iz 5. bataljona Vojne policije poručio da treba učiniti sve da rata ne bude, ali ako do njega dođe da će svi pripadnici ove jedinice opet biti prvi u odbrani otadžbine.

Skupu je prisustvovao i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović.

Karaula “Košare”, na granici između Srbije i Albanije, bila je u dva navrata žestoko poprište i to 1998. godine, mnogo prije NATO agresije, i 1999. godine za vrijeme NATO agresije.

Početkom 1998. godine dolazi do eskalacije sukoba na Kosovu i Metohiji, a 23. aprila te godine dešava se teroristička akcija na području karaule “Košare” kada je veća grupa naoružanih terorista prešla granicu.

Bitka na Košarama ili pakao Košara aprila 1999. godine, bila je bitka između pripadnika Vojske Jugoslavije i pripadnika albanske terorističke OVK, podržavane od regularne Vojske Albanije i NATO avijacije.